Magyarország és Oroszország viszonya ugyanaz, mint a visegrádi négyek csoportja és Oroszország közötti viszony – jelentette ki Martonyi János magyar külügyminiszter 2014. március 14-én, pénteken krakkói előadásában.
A magyar külügyminiszter aznap délelőtt érkezett Krakkóba, ahol délután újra megnyitja Magyarország 2009-ben bezárt főkonzulátusát.
Késő délelőtti érkezése után Martonyi a Jagelló Egyetemre ment, ahol először rövid beszélgetést folytatott Wojciech Nowak rektorral, majd a Collegium Novum épületében megkoszorúzta a XV.-XVI. században az egyetemen tanult magyar diákok latin nyelvű, 1928-ban állított emléktábláját, és ugyancsak koszorút helyezett el az egyetem azon tanárainak emléktáblájánál, akiket 1939 novemberében ebből az épületből hurcoltak a német megszállók koncentrációs táborokba. A professzorok egy része különböző német koncentrációs táborokban halt meg.
Ezután az épület aulájában mintegy 100 fős hallgatóság előtt Martonyi angol nyelvű előadást tartott az erős Közép-Európáról, illetve Közép-Európa és Európa viszonyáról.
Előadása kezdetén emlékeztetett II. János Pál pápára, aki egykor ugyancsak a Jagelló Egyetemre járt, és akinek elévülhetetlen érdemei vannak a kelet-közép-európai rendszerváltozásban.
Hangsúlyozta, hogy Közép-Európa és Európa nem állnak ellentétben egymással, sőt kölcsönösen függenek egymástól. Közép-Európa csak az Európával való viszonyban határozza meg magát – mondta.
A visegrádi együttműködésről szólva kijelentette, hogy ez az egyik legsikeresebb együttműködési forma Európában. Emlékeztetett a V4-ek szoros együttműködésére a jelenlegi ukrajnai válságban, a közös diplomáciai erőfeszítésekre.
Európának több önbizalomra, átfogó megújulásra, a diverzitás, különbözősége erősítésére, a nemzeti identitás tiszteletben tartására van szüksége – mondta.
"Meg akarjuk őrizni álmainkat, ezért óvnunk kell Európát" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Ukrajna és más kelet-európai országok most ugyanazt szeretnék elérni, amire Közép-Európa 25 évvel ezelőtt törekedett.
Egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy az orosz–magyar viszony ugyanaz, mint a visegrádi négyek és Oroszország viszonya. Hangsúlyozta, hogy a paksi bővítésről szóló megállapodást még a krími válság kirobbanása előtt írták alá. Magyarország nem szállít Oroszországnak fegyvereket, és nem fektetett be több száz milliárd dollárt – emelte ki.
Az előadás után Martonyi János ebédet adott Jacek Majchrowski krakkói főpolgármester, Marek Sowa, a kis-lengyelországi vajdaság közgyűlésének elnöke, valamint Jerzy Miller vajda tiszteletére.
(MTI)