Magyarország és Ausztria érzi, hogy felelőssége és közös érdekei vannak Bosznia-Hercegovinával kapcsolatban - mondta Martonyi János külügyminiszter magyar újságíróknak 2014. március 27-én Szarajevóban.

Martonyi János kiemelte: osztrák kollégájával, Sebastian Kurzcal azért látogattak Boszniába, mert szeretnék előmozdítani az ország európai integrációját, amely "meglehetősen hosszú ideje" elakadt. A nyugat-balkáni régióban az európai uniós integráció minden nehézség ellenére halad, Bosznia esetében azonban alig - mutatott rá.

Úgy tűnik, arról is eltérnek a vélemények: kinek róható fel, hogy "nem haladnak itt a dolgok" - mondta.

A két külügyminiszter elsősorban tájékozódni akar a boszniai helyzetről. Magyarországnak és Ausztriának nagyon fontos, hogy mi történik ebben az országban - jegyezte meg Martonyi János.

Emlékeztetett: nemrégiben tüntetések voltak az országban, ezek döntően békések voltak ugyan, de fontos jelzések arra, hogy oda kell figyelni a gazdasági és szociális helyzetre. Ha nem oldják meg ezeket a problémákat, "akkor ebből komoly baj lehet", és olyan destabilizáció indulhat el, amely kihathat a régióra is - vélekedett.

A külügyminiszter hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy Bosznia-Hercegovina bekapcsolódjon az európai integrációba. Ebben a helyzetben úgy lehet segíteni, hogy megszólítják az itt élőket. Ezért is fontos az a kampány, amelynek keretében aláírásukkal támogathatják az emberek, hogy országuk "üljön fel az európai vonatra" - mondta.

Martonyi János szerint az itt élők 80 százaléka szeretné, ha Bosznia-Hercegovina közeledne Európához, és kezd elege lenni abból, hogy a politikai elit tagjai "egymással vannak elfoglalva". Talán az alulról jövő civil nyomás lehet az, ami előrelendíti a helyzetet - tette hozzá.

A daytoni megállapodás elérte azon célját, hogy "szűnjön meg az öldöklés", érjen véget a háború az országban, de olyan bonyolult társadalmi szerkezetet teremtett, amelyet valamilyen módon javítani kell. Ehhez nagyon komoly elhatározás kellene - jelentette ki Martonyi János.

(MTI/Külügyminisztérium)