Az Európai Unió soros magyar elnöksége elkötelezett az EU Duna Régió Stratégia elfogadása mellett, amelynek célja, hogy egy élhető és fejlődő régiót hozzon létre Közép-Európában. Martonyi János külügyminiszter az uniós elnökség nevében üdvözölte a résztvevő országok megegyezését a Stratégia tizenegy cselekvési területének irányításáról. Martonyi János szerint a Budapesten tett bejelentés mérföldkő a Stratégia elindításában. A miniszter bejelentette, hogy Magyarország a Duna Régió Stratégia három cselekvési területét fogja irányítani nemzetközi együttműködésben: a fenntartható energia fejezetét közösen Csehországgal, a vízgazdálkodási területet Szlovákiával, a környezeti kockázatok kezelésének témakörét pedig közösen Romániával.

Az EU Duna Régió Stratégia 14 ország együttműködésének szimbóluma. Elfogadása és tényleges megvalósítása egyedülálló lehetőség az Unió és a magyar elnökség számára abban a vonatkozásban is, hogy tovább erősítse a Nyugat-Balkán államainak folyamatos előrehaladását az európai integráció útján. A stratégia szintén kiváló eszköz az Unió számára, hogy elmélyítse Ukrajnával fenntartott kapcsolatait. A Stratégia a jószomszédi viszonyok elősegítésének újfajta eszköze azáltal, hogy szoros együttműködéseket alakít ki konkrét szakterületeken a partnerországok között.

Martonyi János külügyminiszter kiemelte, hogy az EU Duna Régió Stratégia a Duna-medence országainak makro-regionális szintű fejlesztési programja. A Stratégia korántsem korlátozódik a Dunára, mint folyóra, hanem magába foglalja a térség legfontosabb energetikai, infrastrukturális és környezetvédelmi projektjeit is. Magyarország támogatni fogja, hogy a térség államai a külföldi befektetések számára is vonzó környezetet biztosítsanak. A tőkebeáramlás elsősorban a stratégiai területeken válik uniós prioritássá: így az energetikai, a közlekedési és a termelései szektorban. Magyarország azt szeretné, hogy e célok regionális együttműködés keretében valósuljanak meg, például a Nyugat-Balkán államainak bevonásával. A külügyminiszter rámutatott, hogy a stratégiához adott legfontosabb magyar elemek a vízgazdálkodás és a vízminőség szakterületeihez kapcsolódó szerepvállalás, valamint a vízkészletek jövő generációk számára történő megőrzése.

A magyar elnökség elkötelezett a stratégia elfogadása mellett, együttműködésben a 27 uniós partnerországgal. A jóváhagyással párhuzamosan Magyarország célja, hogy időben megkezdődjenek az előkészületek a Stratégia tényleges megvalósítására. A résztvevő országok számára a megvalósítás számos új feladatot jelent, amelynek alapját az első európai makro-regionális kezdeményezés, a Balti-tengeri Stratégia végrehajtási tapasztalatai nyújtják. A makro-regionális együttműködés az Unió átfogó regionális politikájának újszerű eleme, amelynek keretében a résztvevő partnerek a megvalósítás során alakítják ki az együttműködés konkrét formáit.

Magyarország a Duna Régió Stratégia három cselekvési területének koordinálásában vállalt felelősséget. Tekintettel a Duna és mellékfolyóinak - mint pl. a Tisza - vízgyűjtő-gazdálkodásának fontosságára, Magyarország a „Vízminőség védelme és megőrzése” területet kívánja koordinálni Szlovákiával együtt. Magyarország ugyancsak elkötelezett a „Természeti katasztrófák kezelése” terület Romániával közösen történő koordinációja mellett. A vízgazdálkodási és az árvízvédelmi területen komoly hagyománya van Magyarország és a szomszédos országok közötti együttműködésnek. A tiszta ivóvíz iránti igény, az árvízveszély, a vízhiány vagy az ipari szennyezések kockázata mindennapi problémák, melyek a régióban élő állampolgárok életét befolyásolják. Magyarországnak szándéka, hogy ezen a téren tovább erősítse a regionális együttműködést, és központi szerepet játsszon egy újszerű, konstruktív partnerség keretében.

Magyarország elkötelezte magát továbbá a „Fenntartható energia használatának ösztönzése” cselekvési terület Csehországgal közös koordinációja mellett. A Stratégia különös hangsúlyt fektet a régió energetikai infrastruktúra-hálózatának teljes kiépítésére és a megújuló energiaforrások használatának ösztönzésére. Az régió energiabiztonságának elősegítése ezen akciók által egybeesik Magyarország stratégiai törekvéseivel.

Az Unión kívüli partnerországok bekapcsolódását illetően Magyarország üdvözölte azokat a horvát törekvéseket, amelyek a Stratégia környezetvédelmi, valamint vállalkozásfejlesztési fejezeteibe kapcsolják be az országot. Magyarország szintén támogatja Szerbia részvételét a közúti, vasúti és légi közlekedéssel foglalkozó témakör irányításában, valamint a tudásalapú társadalom fejlesztésének területén. A magyar fél üdvözli valamennyi harmadik ország bekapcsolódását a Duna Régió Stratégia akcióinak vagy projektjeinek irányításába.

(kormany.hu)