Jelentős áttörés történt az Európai Unió és Ukrajna között folyó szabadkereskedelmi tárgyalásokon – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a Külügyek Tanácsa kereskedelmi témájú ülésén 2011. szeptember 26-án Brüsszelben.

Az uniós miniszterek az Európai Unió és Ukrajna közötti szabadkereskedelmi tárgyalások mellett megvitatták Oroszország Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásának a menetét, valamint áttekintették az EU-indiai szabadkereskedelmi tárgyalások, továbbá a földközi-tengeri országokkal, Kínával és az Egyesült Államokkal fenntartott gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok helyzetét. A Tanács meghallgatta a Bizottság tájékoztatóját is a dohai fejlesztési forduló tárgyalásainak állásáról.

Gazdasági és geopolitikai szempontból is nagyon fontos Magyarországnak, hogy mielőbb lezáruljanak az EU és Ukrajna között a szabadkereskedelmi tárgyalások, ezért Magyarország támogatja a Bizottság arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a decemberi EU-ukrán csúcsig lezárják a tárgyalásokat – mondta Martonyi az ülésen, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a sietség nem mehet a jövendő megállapodás tartalmának rovására. A magyar külügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a megállapodásnak a viszonosság lehető legnagyobb mértékét kell tükröznie.

A Tanács ülése utána magyar külügyminiszter kifejtette, hogy Ukrajna Magyarország számára egyre fontosabbá váló piac. A szabadkereskedelmi megállapodásban foglalt teljes vámlebontásnak köszönhetően lényegesen javulnak majd a magyar vállalatok kiviteli lehetőségei.

Martonyi János kifejezte ama meggyőződését, hogy az Ukrajnának nyújtandó piacnyitási csomag nem veszélyezteti a magyar érdekeket, beleértve a mezőgazdaságiakat is. Mint elárulta, agrárterületen jelentős ukrán igények voltak, ám a jelek szerint Kijev csak töredéküket tudja érvényesíteni, így a magyar mezőgazdasági érdekek nem sérülnek. Az energiakereskedelem és -tranzit magasabb szintű szabályozása pedig javítja az EU és Magyarország ellátásbiztonságát.

A külügyminiszter azt is megemlítette, hogy a földrajzi eredet-megjelölések oltalmára vonatkozó szabályok elfogadásával Ukrajna többek között a magyar tokaji borok eredetvédelmét is biztosítani fogja.

Az EU-ukrán szabadkereskedelmi megállapodás a jelenleg hatályos Partnerségi és Együttműködési Megállapodást (Partnership and Cooperation Agreement) felváltani hivatott Társulási Megállapodás (Association Agreement) része lesz. A szabadkereskedelmi megállapodás az ambiciózus árukereskedelmi liberalizáción túl többek között kiterjed a szolgáltatásokra, a működőtőke-befektetésekre, a közbeszerzésekre, az energetikával kapcsolatos kereskedelmi kérdésekre, és széles körben előirányozza az ukrán jogszabályok közelítését az európai uniós joganyaghoz.

A orosz WTO-csatlakozás 18 éve húzódó ügyével kapcsolatban Martonyi János a Tanács ülése után kifejtette: reális esély van arra, hogy Oroszország még idén lezárhassa a tárgyalásokat, hiszen a legtöbb vitás ügyben sikerült egyezségre jutnia a  WTO-tagországokkal.  Oroszország 1993-ban kérte felvételét a WTO-ba. A korábban változó intenzitású és többször megtorpanó tárgyalási folyamat tavaly óta új lendületet kapott.

A magyar álláspont szerint az orosz WTO-csatlakozás az EU eminens érdeke, mert ezzel az orosz kereskedelempolitikát az általánosan elfogadott, hatékony nemzetközi vitarendezéssel kikényszeríthető multilaterális kereskedelmi szabályok keretei közé terelnék. „Oroszország mindig is hajlamos volt arra, hogy alappal vagy alaptalanul bevezessen kereskedelmi korlátozó intézkedéseket” – jegyezte meg Martonyi János. Az orosz WTO-tagság Magyarországot is kedvezően érinti; a miniszter az állat- és növényegészségügyi intézkedéseket és az EU által kialkudott húskvótákat emelte ki.

A még nyitott kérdések közül Martonyi János utalt a beruházásokkal kapcsolatos kereskedelmi intézkedésekre (TRIMs). Oroszország az autóipari beruházások előmozdítása érdekében vámmentes alapanyag- és alkatrészimportot tesz lehetővé azon oroszországi üzemek számára, amelyek megfelelnek az erről szóló rendeletben lefektetett feltételeknek, vagyis bizonyos arányban helyi gyártású alkatrészeket építenek be. Ez ellentétes a WTO TRIMs-megállapodásával, amely tiltja a külföldi szereplőket hátrányosan megkülönböztető beruházási intézkedéseket. A külügyminiszter szerint Oroszország kész arra, hogy tíz éven belül felszámolja az ilyen jellegű vámkedvezményeket, de az átmeneti felmentés feltételei még tisztázást igényelnek.

Az ülés után a külügyminiszter elismerte, hogy akár kimondják, akár nem, a dohai fejlesztési forduló az év végéig nem lesz eredményes, és további sorsát jelenleg nem lehet megjövendölni. Ugyanakkor Martonyi óvott attól, hogy a világ a protekcionizmus csapdájába essen, és emlékeztetett arra, hogy 2008-ban mindenekelőtt azért sikerült elkerülni a gazdasági depressziót, mert jelen formájában is hatékonyan működött a multilaterális kereskedelmi rendszer.

(kormany.hu)