Magyarország részt kíván venni az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tervezett ukrajnai monitoring missziójában - közölte Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője 2014. április 1-én az MTI érdeklődésére.

Jelezte: Magyarország 17 megfigyelőt jelöl a misszióba, és remélhetően a misszió egyik vezetői posztjára is sikerül magyar jelöltet delegálni.

Jelenleg az EBESZ kiválasztja a misszióban részt vevő szakértőket, a szervezet néhány napon belül ígért bővebb tájékoztatást az ügyben - közölte Kaleta Gábor.

Ács Gábor, az Ukrajnába küldött megfigyelőcsoport magyar vezetője a múlt héten mondta el az MTI-nek, hogy ukrán kérésre az EBESZ a május végi elnökválasztásig megpróbál folyamatos jelenlétet biztosítani Ukrajna területén.

Az EBESZ-es jelenlétet két módon biztosítják: egyrészt a szervezet döntött egy civil megfigyelő misszió felállításáról, amelynek előkészítő csoportja már Kijevben van - közölte. A misszió tagjainak feladata elsősorban a megfigyelés lesz, továbbá jelenlétükkel a stabilitás fenntartása, egy esetleges konfliktus kezelése.

Másrészt az EBESZ egyes tagállamainak megállapodása nyomán hosszabb távra küldenek ki 6-8 tagú ellenőrcsoportokat, amelyek a bizalom- és biztonságerősítő intézkedésekről szóló 2011. évi bécsi dokumentum alapján hajtják végre feladataikat. Ukrajna kijelölt területein azt ellenőrzik, milyen katonai tevékenység folyik ott, és melyek azok az alakulatok, amelyek gyakorlatoznak - magyarázta Ács Gábor.

A bizalom- és biztonságépítő intézkedésekről szóló, jelenlegi formájában 2011-ben elfogadott EBESZ-egyezmény, az úgynevezett Bécsi Dokumentum III. fejezete rendelkezik arról, hogy a szervezet szakértői bármely tagországban látogatást tehetnek, ha onnan szokatlan katonai tevékenységről kapnak információt.

(MTI/Külügyminisztérium)