Magyarország következetesen támogatta Koszovó nemzetközi elismerését, a demokrácia és jogállamiság megszilárdítását, a két ország között rendszeresek a magas szintű látogatások, és megkezdődött a szerződéses kapcsolatok kiépítése – közölte a Külügyminisztérium 2014. február 11-én az MTI-vel.

Németh Zsolt, a tárca parlamenti államtitkára 2014. február 11-én tárgyalt Ibrahim Makolli koszovói diaszpóraügyi miniszterrel. Ezzel összefüggésben a magyar–koszovói kapcsolatokról a Külügyminisztérium közölte: Magyarország kétoldalú és nemzetközi fórumokon következetesen támogatta Koszovó nemzetközi elismerését, a demokrácia és jogállamiság megszilárdítását az ország függetlenségének kikiáltása, 2008. február 17. óta eltelt időszakban. Magyarország – Horvátországgal és Bulgáriával egy időben – 2008. március 19-én ismerte el Koszovó függetlenségét. A diplomáciai kapcsolatokat 2008. március 26-án vették fel.

Az elmúlt három évben kölcsönös elnöki és házelnöki látogatásokra került sor, és a két ország miniszterelnökei is találkoztak.

A Magyarország és Koszovó közötti szerződéses kapcsolatok bővülnek: a visszafogadási egyezményt 2012 májusában kötötték meg. (A visszafogadási egyezmény lehetővé teszi, hogy az ország területén illegálisan tartózkodókat kitoloncolják a származási országukba vagy olyan biztonságos harmadik országba, amely őket – mivel először oda érkeztek – visszafogadni köteles.) Ezt követte a vámszervek, a befektetésösztönző ügynökségek és az iparkamarák közötti együttműködési megállapodások aláírása. 2013-ban írták alá a bűnözés elleni együttműködésről szóló megállapodást és a kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezményt. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, valamint a közszolgálati televíziók tavaly novemberben kötöttek együttműködési megállapodást koszovói partnerükkel.

A kétoldalú árukereskedelem lényegében a Koszovóba eladott magyar árucikkekből áll. 2013 első 11 hónapjában a magyar export értéke 31,8 millió euró, míg az import mindössze 0,22 millió euró volt.

A két ország gazdasági kapcsolataiban mérföldkövet jelentett a 2012 júniusában Budapesten megrendezett koszovói befektetési fórum, amelyen aláírták a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és koszovói partnereik közötti együttműködési megállapodást.

A magyar-koszovói kapcsolatoknak ugyancsak jelentős eleme Magyarország részvétele a koszovói nemzetközi missziókban. A KFOR-műveletben jelenleg 202 magyar katona teljesít szolgálatot, többségük Pristinában, a portugál vezetésű zászlóaljban. Magyarország tavaly decemberben felajánlotta a NATO-nak, hogy – az Afganisztánban felszabaduló erők alkalmazásával – 160 katonával növeli kontingensét a koszovói nemzetközi békefenntartó erőben (KFOR), ezt a lépést jelenleg készítik elő. Az Európai Unió Koszovóban működő jogi és igazságügyi missziójában (Eulex) 33 magyar szakértő dolgozik.

A Külügyminisztériumnál kitértek arra is: az Észak-atlanti Tanács 2012-ben döntött arról, hogy Magyarországot kéri fel a koszovói magaslégtér (a 18 ezer láb, azaz 5.486 méter fölötti légtér) ellenőrzésével kapcsolatos feladatok ellátására. A tervek szerint az illetékes magyar hatóság, a HungaroControl 2014 áprilisában kezdi meg a feladatok végrehajtását, jelenleg a térség államaival egyeztetnek erről.

(MTI/Külügyminisztérium)