Magyarország és Ausztria segíteni akar Bosznia-Hercegovinának az európai integrációban, amely úgy tűnik, mára szinte elakadt – mondta Martonyi János külügyminiszter az osztrák és a boszniai-hercegovinai kollégájával tartott sajtótájékoztatóján, csütörtökön Szarajevóban.
Kép letöltéseA tárcavezető csütörtökön Sebastian Kurz osztrák külügyminiszterrel látogatott Szarajevóba. Miután a két külügyminiszter tárgyalt Zlatko Lagumdzija bosznia-hercegovinai tárcavezetővel, közös sajtótájékoztatójukon Martonyi János kiemelte: az európai integráció olyan közös vízió lehet, amely egyesítheti az itt élő különböző etnikumokat. Remélhetőleg valamennyi politikai elitcsoport megérti és meghallgatja az emberek igényét a közeledésre Európához – tette hozzá.
Martonyi János hangsúlyozta: Magyarországnak és Ausztriának rendkívül fontos Bosznia-Hercegovina és az, ami itt történik.
A magyar és az osztrák tárcavezető azért jött Szarajevóba, hogy tájékozódjanak az uniós külügyminiszterek április ülése előtt a bosznia-hercegovinai helyzetről.
Martonyi János közölte: az itt élők nagy része szeretné, ha Bosznia-Hercegovina bekapcsolódna az európai integrációs folyamatba. Ehhez Bosznia-Hercegovinának nagyon fontos reformokat kell végrehajtania, és Magyarország és Ausztria minden lehetséges eszközzel támogatja ebben. Hozzáfűzte: a legutóbbi események arra figyelmeztetnek, hogy az eddiginél szélesebb, új megközelítésre van szükség Bosznia-Hercegovina esetében, és ennek kidolgozásában a két ország a jövőben is együttműködik.
Kép letöltéseSebastian Kurz osztrák külügyminiszter hangsúlyozta: nem akadhat el Bosznia-Hercegovina integrációja, ezért reformokra van szükség. Fontos az alkotmányreform, a gazdasági és szociális reformok, valamint a korrupció és a bűnözés elleni harc fokozása – sorolta.
Az osztrák külügyminiszter megjegyezte: úgy tűnik, a civilek támogatják az integrációt, és remélhetőleg ez kedvező hatással lesz a politikai vezetésre is. Kiemelte, hogy Ausztria és Bosznia-Hercegovina között nagyon szorosak a kapcsolatok, Ausztriában több mint 150 ezer bosznia-hercegovinai származású ember él.
Zlatko Lagumdzija arról beszélt, hogy országának szembe kell néznie a problémákkal, és Magyarország és Ausztria segíthet ebben. Az itt élők reformokat, a korrupció és a bűnözés visszaszorítását várják, és fontos, hogy a választásokig hátralévő hónapokban a pártok megmutassák, melyikük tudná megoldani a gondokat, ahelyett, hogy egymás vádolnák a gondokért – tette hozzá.
A magyar és az osztrák külügyminiszter korábban találkozott Bosznia-Hercegovina kollektív elnökségével, valamint a belvárosban meglátogatta a visegrádi csoport támogatásával indult EU-petíciós kampány aláírásgyűjtő pontját, ahol csütörtökön kezdtek aláírásokat gyűjteni Bosznia-Hercegovina európai uniós integrációjáért.
Sajtótájékoztatójuk után Valentin Inzkóval, az ENSZ főképviselőjével és Peter Sorensennel, az EU különleges különmegbízottjával találkoznak.
(MTI)