Az elismerésről döntő norvég Nobel-bizottság indoklása szerint a szervezet hat évtizedes története során hozzájárult a demokrácia és az emberi jogok ügyének előmozdításához Európában, illetve segített a háború kontinenséből a béke kontinensévé változtatni a földrészt. Közlemény.

A Nobel-bizottság kiemelte azt is, hogy az Európai Unió története során közelebb hozta egymáshoz Franciaországot és Németországot, és a szervezethez csatlakozni kívánó országoktól mindvégig megkövetelte a demokratikus normák betartását.

Az elismerés az Európai Unió intézményeinek, de az uniót alkotó tagállamoknak, nemzeteknek, végső soron az európai polgároknak, köztük a magyaroknak is szól.

A választás arra emlékeztet mindnyájunkat, hogy a béke az európai integráció legfontosabb vívmánya; továbbra is érvényes eszmény, amely az összes többi vívmány, minden társadalmi és gazdasági fejlődés, valódi emberi kibontakozás előfeltétele és táplálója. A béke birtokában lehetséges úrrá lenni a jelen gazdasági nehézségeken is.

A Külügyminisztérium egyetért a Nobel-bizottságnak azzal a megállapításával is, amely szerint az eredményekről akkor sem szabad megfeledkezni, amikor a gazdasági válság miatt az EU súlyos problémákkal kell, hogy szembenézzen.

Az elismerés egy kiemelkedő jelentőségű üzenet, amely az összes tagországnak szól. Elsősorban az európai nemzetek együttműködésének sikere a Nobel-békedíj elnyerése.

Magyarország továbbra is elkötelezetten részt vesz az Európai Unió belső megerősítésében és minden, a nemzetközi béke és biztonság megteremtését szolgáló közös politikájában és erőfeszítésében.

(Külügyminisztérium)