A megbékélés és a magyar–orosz párbeszéd jegyében koszorúzott szombaton a Don-kanyarban lévő magyar temetőben és szovjet emlékműnél a magyar kormányküldöttség.
A delegáció tagjai az orosz ortodox egyház helyi képviselőivel tartott közös, ökumenikus istentiszteleten emlékeztek meg a 2. magyar hadsereg doni tragédiájáról és a második világháborús keleti fronton elesettekről – mondta el az MTI-nek Keskeny Ernő miniszteri biztos, a Külügyminisztérium Kelet-európai és Közép-ázsiai főosztályának vezetője.
A kormányküldöttség: Farkas Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és Poprády Géza, a Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, Keskeny Ernő miniszteri biztos, Bíró László tábori püspök, Kiss Szilárd, a moszkvai magyar nagykövetség attaséja a Rudkinóban lévő magyar katonai temetőben, valamint Gremjacsjéban, a Don-kanyar fölött magasodó honvédő háborús szovjet emlékműnél is koszorút helyezett el a doni-áttörés 70. évfordulója alkalmából.
Ezt követően a delegáció Szergij voronyezsi és boriszoglebszkiji metropolitával találkozott. A megemlékezésekre Moszkvából Voronyezsbe utazott Szergej püspök is, az orosz ortodox egyház moszkvai patriárkátusa külügyi osztályvezetőjének, Ilarion metropolitának a megbízottja is – hívta fel a figyelmet Keskeny Ernő.
Magyar részről Bíró László tábori püspök mondott imát és beszédet a rudkinói II. Magyar Központi Katonai temetőben. A katolikus egyház és a honvédség képviselője az MTI-nek arról számolt be, hogy a voronyezsi székesegyház püspöke a szovjet háborús emlékműnél a Szentírásra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlévők a megbékélés jegyében vannak együtt.
Bíró László a magyar katonai temetőben hangsúlyozta: nagyon sok ember munkájának gyümölcse az, hogy együtt gyászolhatnak, emlékezhetnek és együtt mondhatnak köszönetet azoknak az egyszerű orosz családoknak, akik sokszor utolsó falatjukat is megosztották a visszavonuló magyar katonákkal. „Abban, hogy több mint százezer magyar visszatérhetett otthonába, nagyon-nagy része volt az orosz embereknek, akik nem az ellenséget, hanem a segítségre szorulót látták a visszavonulókban” – mondta a magyar tábori püspök. Hangsúlyozta: „végre eljutottunk a közös gyászhoz, a közös megemlékezéshez és a közös imádsághoz. Küzdelem van abban, hogy közösen emlékezhettünk.”
(MTI)