Gulyás Gergely országgyűlési képviselő kezdeményezésére és Martonyi János külügyminiszter megbízásából magyar delegáció látogatott La Pazba, Bolívia adminisztratív fővárosába, hogy a fogva tartott Tóásó Előd ügyéről tájékozódjon. A delegáció tagjai Gulyás Gergely képviselő és Vajna Márton, a Köztársasági Elnöki Hivatali Külügyi Hivatalának korábbi vezetője volt.

 

A 2012. május 9-11. között megvalósult látogatás célja Tóásó Előd felkeresése volt, továbbá az, hogy a La Paz város San Pedro börtönében fogvatartott magyar állampolgár ellen folyó büntetőeljárás ügyében illetékes politikusokkal, diplomatákkal és ügyvédekkel konzultáljanak. A látogatásnak külön aktualitást ad, hogy Bolívia most már saját törvényeit is figyelmen kívül hagyja, és továbbra sem engedi szabadon az immár három éve fogva tartott Tóásó Elődöt.

A látogatás előkészítésében közreműködött a Külügyminisztérium Amerikai Főosztálya, Magyarország Buenos Aires-i Nagykövetsége, Bartos Miklós Andrés Esteban, hazánk La Paz-i tiszteletbeli konzulja, továbbá Tóásó Előd testvére, Dénes Edit és Lukács Csaba újságíró.

A küldöttség a háromnapos bolíviai tartózkodása alatt meglátogatta Tóásó Elődöt, találkozott Bodor Anikó La Pazban elő magyar hölggyel, tárgyaltak Gianni Pradoval, Tóásó Előd ügyvédjével, továbbá ellenzéki szenátorok és parlamenti képviselők csoportjával, Kenneth Bellel, az EU Bolíviai Képviseletének vezetőjével, Fernando Riverával, az úgynevezett Ministerio Publico – peres ügyekben az állam érdekeit képviselő kormányzati szerv – illetékes ügyvédjével, Denis Racikottal, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának bolíviai képviselőjével, valamint Carlos Mariacával, Tóásó Előd új ügyvédjével. Részt vettek továbbá egy bíróság tárgyaláson, melynek témája az úgynevezett Terrorizmus-ügy népi ülnökeinek kiválasztása volt.

A Külügyminisztérium a Tóásó Előd-ügy kirobbanásának 3. évfordulója alkalmából 2012. április 19-én kiadott közleménye hangsúlyozza: „Hazánk megad minden jogszerű konzuli és egyéb segítséget a bajba jutott magyar állampolgárnak, és követeli, hogy a bolíviai hatóságok igazságos, átlátható, pártatlan, politikai befolyástól mentes eljárás során hozzanak döntést a büntetőjogi felelősség kérdésében. Ezen felül felhívja a bolíviai kormányt és igazságügyi szerveket, hogy tartsák be saját büntetőeljárási törvényük határidőkre vonatkozó szabályait, és haladéktalanul rendelkezzenek Tóásó Előd szabadlábra bocsátásáról.”

(Külügyminisztérium sajtóosztály)