A magyar külképviseletek világszerte megemlékeztek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulójáról.

Szlovákia

Pozsonyban az idén is a Medikus kertben lévő Petőfi-szobornál tartották a megemlékezést. Itt a felvidéki magyarság legnagyobb taglétszámú kulturális szervezete, a Csemadok, továbbá Magyarország pozsonyi nagykövetsége, a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet és a Petőfi Sándor Emlékmű Bizottság rendezte az ünnepi megemlékezést. Radnai Béla szobránál mondott beszédében Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete hangoztatta: ma, amikor a fogyasztói társadalom csábítása, a globális gazdasági és pénzügyi válság arra ösztönzi az embereket, hogy csak a saját boldogulásukkal törődjenek, nem szabad elfeledni 1848 üzenetét: azt, hogy társadalmi igazságosság és szabadság nélkül nincs valódi egyéni boldogság. Hozzátette: a forradalom egyik üzenete, hogy nincs hiábavaló küzdelem, mert az érdekeink és céljaink melletti kiállás mindig meghozza a maga gyümölcsét.

Horvátország

A zágrábi magyar nagykövetség által szervezett rendezvény keretében az ünneplők elhelyezték a magyar kormány, a nagykövetség, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége, a Magyar Egyesületek Szövetsége, valamint a zágrábi magyar szervezetek koszorúit a zágrábi Vlaska utcában található Petőfi-emléktábla alatt, amelynek tanúsága szerint „1840 és 1841 között katonaként itt tartózkodott a nagy magyar forradalmár és költő”. Ezt követően az Ady Endre Kultúrkörben tartott ünnepi fogadáson Iván Gábor zágrábi magyar nagykövet méltatta a forradalom és szabadságharc emlékét és jelentőségét, tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök a határon túl élő magyarokhoz intézett üzenetét.

Románia

Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt közösen tartott központi rendezvényén 2013. március 15-én, Bánffyhunyadon Tőkés Lászlót említette példának arra, hogy a magyar szabadság nem vesz el a románok szabadságából. Mint megjegyezte, Tőkés 1989-ben „úgy harcolt a magyarok szabadságáért, hogy mellékesen kivívta Románia szabadságát is”.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Magyarország és a magyar nemzet szolidaritásáról biztosította a székelységet az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc kezdetének 165. évfordulója alkalmából 2013. március 15-én rendezett sepsiszentgyörgyi ünnepségen.

Varsóban felavatták Petőfi Sándor mellszobrát

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnökhelyettese 2013. március 14-én Varsó Bemowo kerületében katonai tiszteletadás mellett felavatta Petőfi Sándor mellszobrát. A szoboravatás a varsói magyar nagykövetségnek a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából szervezett ünnepségsorozatába illeszkedett – tájékoztatta az MTI-t Molnár Imre, a nagykövetség sajtóattaséja. A szoborállítás kezdeményezője a Magyar–Lengyel Baráti Társaságok Szövetsége, kivitelezője az 1998 óta működő, a Lengyelország határain túl élő lengyelek kulturális támogatását szolgáló Határok Feletti Kultúráért és Művészetért Alapítvány (Fundacja Kultura i Sztuka ponad Granicami) volt. Az alapítvány a magyar Külügyminisztérium pályázatát elnyerve szerzett anyagi támogatást a Petőfi-szobor felállításához, s annak elkészítésével Jerzy Teper lengyel szobrászművészt bízta meg.

Németország


Kövér László, az Országgyűlés elnöke 2013. március 12-én kezdett hivatalos látogatást Münchenben. A Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adta át Hans Zehetmairnak, a bajor Keresztényszociális Unióhoz (CSU) közel álló Hanns Seidel Alapítvány elnökének, és ünnepi beszédet mondott a főkonzulátus és a Magyar Katolikus Misszió München március 15-i ünnepségén.

Koszorúzás, táblaavatás, állampolgársági eskütétel Észak-Amerikában

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára 2013. március 15-én az amerikai kongresszusban koszorút helyezett el Kossuth Lajos mellszobránál, valamint az arlingtoni katonai temetőben Asbóth Sándor és Számwald-Stahel Gyula sírjánál, akik a magyar szabadságharcban tisztként, az amerikai polgárháborúban pedig tábornokként harcoltak. Az államtitkár a washingtoni magyar nagykövetség 2013. március 15-i esti ünnepi fogadásának volt a szónoka Szapáry György nagykövettel együtt.

A nemzeti ünnep alkalmából 2013. március 9-14. között, a New York-i magyar főkonzulátus szervezésében, Minneapolisban 10, Chicagóban 23, New Yorkban pedig újabb 12 új magyar állampolgárt avattak.

A New York-i magyar főkonzulátuson 2013. március 14-én este fogadást tartottak. A Prudential Centerben Dán Károly nagykövet, New York-i Főkonzul és Lendvai-Lintner Imre a Külföldi Magyar Cserkészszövetség elnöke helyez el koszorút Kossuth Lajos New York-i szobránál 2013. március 16-án, majd másnap Petőfi Sándor-emléktáblát avatnak fel a bostoni Prudential Center télikertjében a városban működő tiszteletbeli magyar konzul, Garai Gábor, valamint a Boston Panorama World Club és a Massachusettsi Magyar Társaság összefogásának jóvoltából.

A nyugati parti magyarság megemlékezés-sorozata 2013. március 9-én, a kaliforniai Laguna Woodsban, az Orange County Magyar Klubban kezdődött, ahol fellépett az Egyesült Államokban turnézó Rajkó zenekar is. A San Diegó-i Magyar Házban március 16-án, a Los Angeles-i Egyesült Magyar Házban pedig március 17-én, San Francisco körzetében pedig a woodsidei bencés perjelségben tartanak megemlékezéseket. A rendezvények szónokai között szerepel Kálmán László Los Angeles-i magyar főkonzul és Pintér Olivér konzul is.

Kanadában a montreali magyar közösség emlékezett meg elsőként a 165. évfordulóról 2013. március 10-én. Az ottawai magyar nagykövetség az Ottawai Magyar Házzal immár harmadik éve közös ünnepi megemlékezését március 17-én tartják. Az eseményen beszédet mond Bede-Fazekas Zsolt, a torontói Független Magyar Rádió főszerkesztője. A Cambridgei Kossuth Házban az ünnepi beszédet Pordány László nagykövet mondja.

Törökországban is megemlékeztek a nemzeti ünnepről

Az ankarai magyar nagykövetség által szervezett program első részeként a Kossuth Lajos utcában a 2002-ben Mádl Ferenc köztársasági elnök által felavatott emlékművet koszorúzták meg. A megemlékezésen részt vettek azoknak az országoknak a képviseletei is, amelyekbe a szabadságharc elbukása után üldözött magyarok menekültek, valamint a magyar szabadságharcban érintett országok nagykövetségei is. A magyaron kívül számos más ország, valamint török szervezet koszorúja került az emléktábla alá. Hóvári János nagykövet, majd Tosun Saral, a Török–Magyar Baráti Társaság alelnöke mondott beszédet. A magyar nagykövet bejelentette, hogy Tosun Saral a magyar–török közös kulturális és történelmi emlékezet megtartása érdekében tett erőfeszítéseinek elismeréseként Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetésben részesült. Kossuth Lajos 1850 áprilisa és 1851 szeptembere között a törökországi Kütahyában tartózkodott, és ott dolgozta ki Magyarország önkormányzati alapon nyugvó alkotmánytervezetét. Kütahyában (Pécs testvértelepülésén) található a magyarok egyik törökországi zarándokhelyének számító Kossuth Lajos Múzeum, ahol 2013. március 18-án a magyar államférfi szobra előtt szintén megemlékezésre kerül sor.

Oroszország

Március 15. alkalmából a szentpétervári főkonzulátus közreműködésével a városi Lermontov könyvtárban Petőfi Sándorról és Mihail Lermontovról készült filmet mutattak be. A Múzeumok Házában rendezett koncerten Liszt művekkel adóztak az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc emlékének.

(MTI, Külügyminisztérium)