Az Északi-Balti (NB8) és a Visegrádi (V4) országok együttműködésének keretében, az NB8 és a V4 államok külügyminiszterei 2014. március 6-7-ei narvai találkozójuk margóján közös nyilatkozatot fogadtak el.
Az ukrajnai helyzet kritikus. Egy európai ország ellen orosz katonai alakulatok agresszív cselekményt hajtottak végre. Az Európai Tanács 2014. március 6-i ülésének keretében Ukrajnáról kiadott nyilatkozatra hivatkozva, az NB8 és a V4 országok külügyminiszterei elítélik Ukrajna szuverenitásának és területi egységének előzetes provokáció nélküli megsértését az Oroszországi Föderáció által, és felszólítják az Oroszországi Föderációt a fegyveres alakulatok állandó állomáshelyükre történő azonnali visszahívására, a vonatkozó megállapodásoknak megfelelően. Felszólítják továbbá az Oroszországi Föderációt, hogy helyezze hatályon kívül a Föderációs Tanács nemzetközi jogot sértő döntését.
A külügyminiszterek elítélik a cselekményeket, melyek a helyzet további súlyosbodásához vezettek. Álláspontjuk az, hogy a Krímben az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozást érintő illegitim népszavazásról szóló döntés sérti Ukrajna alkotmányát, és mint ilyen, elfogadhatatlan.
Az NB8 és a V4 országok készek támogatni Ukrajna kormányát reformtörekvéseiben és bátorítják azinkluzivitást segítő döntések meghozatalát az által, hogy biztosításra kerül a jogállamiságon, a nemzetiségi, kulturális és nyelvi kisebbségeket is megillető emberi jogok tiszteletben tartásán alapuló erős, demokratikus társadalom kiépítéséhez szükséges támogatás.
Ukrajna ezen átalakulási folyamata segítésének érdekében a Felek támogatják egy az Európai Unió által vezetett Megfigyelő Misszió felállítását és lehető leghamarabb történő bevetését. A Miniszterek üdvözlik az EBESZ monitoring misszióját. Továbbá kifejezik minden olyan nemzetközi törekvés támogatásának szándékát, mely a válság megoldását hivatott elősegíteni.
Az NB8 és a V4 országok megerősítik határozott támogatásukat Ukrajna, Moldova és Georgia Európai Unióval történő további társulási folyamata, illetve a Társulási Megállapodások mihamarabbi aláírása kapcsán.
A Miniszterek hangsúlyozzák, az energia Európa biztonságának egyik kritikus eleme. Ebből kifolyólag alapvető fontosságú az Európa energiafüggetlenségének növelését és energiaforrásainak diverzifikálását érintő célok és lépések meghozatalának felgyorsítása. Mindehhez a lehető leghamarabb konkrét akcióterv kidolgozására van szükség.
(Külügyminisztérium)