Az Európai Unióval kapcsolatos klasszikus dilemmák tovább élnek, de mindig felmerülnek új kihívások - mondta Martonyi János külügyminiszter csütörtökön a Parlamentben, amikor kihirdették a Magyarország az Európai Unióban, az Európai Unió a világban címmel kiírt pályázat idei nyerteseit.

Az egyetemi és főiskolai hallgatóknak indított pályázat díjátadóján Martonyi János hangsúlyozta: az európai integráció maga is folyamatosan változik, ez a téma nem állandó, ezért jó, hogy minden évben meghirdetik a pályázatot. Bár az integráció klasszikus dilemmái ma is megvannak, mindig felmerülnek új kihívások - tette hozzá.

fotó: Véssey Endre

A tárcavezető kifejtette: míg az unióval kapcsolatos korábbi dilemmák tovább élnek, a következő időszak is tartogat izgalmakat, hiszen jövőre rendezik meg az európai parlamenti választásokat, emellett pedig a közösségi és a tagállami hatáskörök elhatárolásáról továbbra is vita folyik, ami az intézmények egymás közötti viszonyát is befolyásolhatja.

Martonyi János emlékeztetett arra, hogy a pályázat 1996-ban indult, annak legfontosabb célja mindig is az volt, hogy növelje az érdeklődést a téma iránt, és minél több olyan ember legyen, aki érti, ismeri ezt a területet.

fotó: Véssey Endre

A külügyminiszter szerint a pályaművek színvonala emelkedik, ami azt jelzi, hogy az uniós ismeretek mélyülnek, egyre szilárdabb alapon állnak; az egyre elmélyültebb pályamunkák mind több szakismeretről tesznek tanúbizonyságot.

A kiírásra 28 pályamunka érkezett, 8 budapesti és 20 vidéki pályázó adta be írását. A pályázók közül a legtöbben jogász vagy nemzetközi igazgatás szakon tanulnak, a legtöbb dolgozat a Miskolci és a Debreceni Egyetemről érkezett.

A pályázat nyertese Kiss István, a Debreceni Egyetem hallgatója lett, második helyen végzett Orosz Cintia, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem diákja, a harmadik helyezést pedig Vulcz Lilla, a Széchenyi István Egyetem hallgatója kapta. Energiapolitikai témájú pályamunkájáért különdíjat kapott Soltész Petra a Miskolci Egyetemről.

(MTI, Külügyminisztérium)