Kiegyensúlyozottak a magyar-chilei kétoldalú kapcsolatok, fokozatosan bővül a két ország közötti gazdasági együttműködés, és a magyar nagykövetség újranyitása után nagy hangsúly kerül a kulturális, oktatási és civil kapcsolatok fejlesztésére is - közölte a Külügyminisztérium azzal kapcsolatban, hogy Martonyi János tárcavezető hivatalos látogatást tesz a dél-amerikai országban.

A tárcánál emlékeztetettek: Magyarország 1965-ben létesített Chilével diplomáciai kapcsolatot, amelyet 1973-ban - az Augusto Pinochet tábornok vezette katonai puccsot követően - Budapest felfüggesztett. A diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról szóló jegyzőkönyvet 1990-ben írták alá.

A magyar kormány döntése értelmében a santiagói nagykövetség 2009 nyarán bezárt, ezt követően a Buenos Aires-i magyar nagykövetet akkreditálták Chilébe. A kormány 2013 szeptemberében azonban a chilei nagykövetség újranyitásáról döntött, és a külképviseletet Martonyi János külügyminiszter nyitotta meg. Chilében jelenleg öt magyar tiszteletbeli konzulátus is működik.

A Külügyminisztérium felidézte: a kilencvenes évek elején a kelet-közép-európai demokratizálódás eredményeként adottá váltak a feltételek a magyar-chilei kapcsolatrendszer új alapokra helyezésére, az együttműködés fejlesztésére, hatékonyabbá tételére. 1991-ben Chilébe látogatott Göncz Árpád köztársasági elnök, valamint Sólyom László államfő 2008-ban. Szabad György, az Országgyűlés elnöke 1993-ban, Áder János házelnökként 2000-ben, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke pedig 2011-ben járt Chilében. A legutóbbi magas szintű látogatás Semjén Zsolt nevéhez fűződik: a miniszterelnök-helyettes tavaly januárban folytatott megbeszélést a chilei külügyminiszterrel.

Ricardo Lagos Escobar chilei elnök 2002-ben és 2004-ben járt Magyarországon, Andrés Zaldívar, a chilei szenátus elnöke 2000-ben, Isabel Allende Bussi, a képviselőház elnöke pedig 2003-ban tárgyalt Magyarországon.

A tárca tájékoztatása szerint a Chilébe irányuló magyar export az utóbbi három évben - alacsony bázisról - fokozatosan nőtt. A magyar nagykövetség újranyitása várhatóan a kereskedelmi forgalom növelésére is jó hatással lesz. 2012-ben a magyar export 32,38 millió dollárt (7,1 milliárd forint) tett ki, az import pedig 7,54 millió dollárt. A főbb magyar exporttermékek között vannak irodai és háztartási kisgépek, merevlemezek, mobiltelefonok, vasúti biztosítóberendezések, izzólámpák, világítástechnikai eszközök, gyógyszeralapanyagok, vegyi anyagok. A magyar import közel 55 százaléka cellulóz, mintegy 44 százaléka pedig szárított zöldség és gyümölcs, továbbá a behozatalban szerepel még vetőmag és bor is.

A Külügyminisztériumnál kitértek arra is, hogy a Chilében 500 és 1000 közötti magyar származású ember él, közülük többen nagy befolyással bírnak az üzleti életben.

A Pinochet-rezsim (1973-1990) elől sok chilei menekült érkezett Magyarországra. A rendszerváltás, illetve a chilei demokratikus átmenet után közülük sokan visszatértek a dél-amerikai országba, és ekkor a vegyes házasságok miatt több magyar állampolgár Chilében telepedett le.

A budapesti chilei nagykövetség becslése szerint a Magyarországon élő chileiek közösségéhez hozzávetőleg 150-en tartoznak. 1992-ben alakult meg a Chilei-Magyar Kulturális Egyesület, amely fontos szerepet tölt be e közösség összetartásában.

A chilei törvényhozásban a magyar származású Antonio Horvath Kiss szenátor nevéhez fűződik a chilei-magyar baráti csoport megalakítása. Horvath szenátor Sebastián Pinera elnök pártjához (Nemzeti Megújulás-RN) és az államfő szűkebb környezetéhez tartozik.

(MTI/Külügyminisztérium)