Afrika-fórumot tartanak június 6. és 7. között Budapesten, az esemény célja, hogy a Szaharától délre eső térség országaival szorosabbra fűzze a kapcsolatait Magyarország.

A fórumot csütörtökön Martonyi János külügyminiszter, Tarlós István főpolgármester és Nkosazana Dlamini-Zuma, az Afrikai Unió bizottságának – a szervezet végrehajtó testületének – elnöke nyitja meg. Az eseményen felszólal mások mellett Joseph Bol Chan, Dél-Szudán parlamenti elnöke, Alhaji Usman Boie Kamara Sierra Leone-i gazdasági miniszter, David Namwandi namíbiai oktatási miniszter, Maryam Quasem Ahmed szomáliai egészségügyi és oktatási miniszter, továbbá Biró Marcell, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára és Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára.

Az eseményen Afrikának a Szaharától délre eső térsége és Magyarország közötti kapcsolatépítés lehetőségeiről, az afrikai térség gazdasági fejlődéséről, a Magyarországon végzett afrikai diákoknak az együttműködésben betöltött szerepéről, továbbá a fejlesztési kooperációról tanácskoznak a résztvevők.

A fórum folytatásaként pénteken a Magyar Külügyi Intézetben Magyarország és Afrika – erősödő barátság címmel rendeznek tudományos konferenciát, illetve a Nemzetgazdasági Minisztériumban gazdasági fórumot, amelyet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nyit meg.

Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára májusban a fórummal kapcsolatban úgy nyilatkozott: bár Afrikában sok a konfliktus, de "nem a reménytelenség földrésze". Több afrikai országot érintenek a globális kihívások, például a klímaváltozás, a migráció és a biztonságpolitikai nehézségek, ugyanakkor Afrika "a lehetőségek kontinense is", a világ egyik legdinamikusabban fejlődő része. Emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltozás előtt intenzívebb kapcsolatot ápolt Magyarország Afrikával, több mint tíz nagykövetséget működtetett a kontinensen, ma azonban már csak Kenyában és Dél-Afrikában. Ezen a kormány szeretne változtatni. Hamarosan Nigériában nyílhat nagykövetség - mondta.

Az Afrikai Unió és az EU vezetői rendszeresen egyeztetnek, legutóbb május végén tanácskoztak, akkor az Afrikai Egységszervezet megalapításának 50. évfordulója alkalmából találkoztak Addisz-Abebában.

Az 1963-ban alapított Afrikai Egységszervezetből 2002-ben jött létre az Afrikai Unió, amely így az idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját.

(MTI/Külügyminisztérium)