Mire képes 800 tudós és üzletember négy országban, ha összefog az innováció és a versenyképesség fellendítéséért? A kérdésre hamarosan választ adnak a „Visegrádi Tudásportál” nevű regionális honlap és a hozzá tartozó okostelefonos applikációk megalkotói. Közlemény.

A készülő honlap és közösségi média alkalmazások a sarokkövei a „Chevening Ösztöndíjasok az Innovációért és Versenyképességért a Visegrádi Térségben” nevű projektnek, amelyet Budapesten indít a Brit Ösztöndíjasok Magyarországi Egyesülete (HABA – Hungarian Association of British Alumni) a Brit Külügyminisztérium és a Visegrádi Alap közös támogatásával.

A „Chevening V4” projekt célja, hogy a Visegrádi országokban felkutassa és újra összekösse egymással azokat az egykori diákokat, akik a Brit Külügyminisztérium által működtetett Chevening Ösztöndíjprogrammal az elmúlt évtizedekben az Egyesült Királyságban tanultak. A Chevening-ösztöndíjasok közül mára sokan a tudományos és üzleti világ meghatározó szereplőivé váltak.

Ezek a szakemberek a korábban, neves brit egyetemeken megszerzett, és azóta gyarapított tudásukkal, valamint vezetői tapasztalataikkal fellendíthetik  saját hazájukon belül az innovációt és a versenyképességet.

„A projekt nagyszerű lehetőséget nyújt mindazon cseh, lengyel, magyar és szlovák ösztöndíjasok számára, akik egykor az Egyesült Királyságban tanultak, hogy most közösen ajánljanak megoldásokat bizonyos kérdésekre, amelyek Nagy-Britanniának és a Visegrádi térség államainak egyaránt fontosak. Óriási lehetőségek rejlenek ebben az együttműködésben” - mondta el a projekt kapcsán Jonathan Knott budapesti brit nagykövet.

A projekt során a HABA felkutatja az egykori Chevening-ösztöndíjasokat a Visegrádi régió négy országában, majd aktivizálja ezt a csaknem 800 fős hálózatot, és segíti a tagok közötti szakmai párbeszédet, tudásmegosztást .

A projekt résztvevői országonként különböző témákról fognak eszmecserét folytatni és szakmai vagy szakpolitikai ajánlásokat megfogalmazni. Az innovatív és versenyképes megoldások keresése a különböző területekre koncentrálódik: kutatás és fejlesztés (Csehország); egészségügy (Lengyelország); energiaipari kihívások (Magyarország); technológia és gyártás (Szlovákia).

A projekt legnagyobb újítása, és hosszú távú öröksége  egy  iPhone és Android applikációkkal megtámogatott közösségi médiafelület lesz, amelyen a résztvevők megoszthatják egymással és a nyilvánossággal tudásukat, tapasztalataikat, javaslataikat, publikációikat az egyes témákkal kapcsolatban.

„A Chevening-ösztöndíjasok hálózata egy rendkívül aktív, pezsgő szakmai közösség. Mindannyian Nagy-Britannia legnevesebb egyetemein tanultunk, és fontosnak tartjuk, hogy a tudásunk itthon, a saját országainkban minél szélesebb körben megosztható és hasznosítható legyen” - fejtette ki Dr. Pörzse Gábor, a regionális projektet Budapestről irányító Brit Ösztöndíjasok Magyarországi Egyesületének elnöke.

A Visegrádi Négyek országai nagy fontosságot tulajdonítanak a civil társadalommal való együttműködésnek. A Chevening hálózat regionális projektje a hozzá tartozó konferenciákkal együtt a magyar V4 elnökség egyik kiemelt programsorozata lesz.

„Támogatjuk a projektet, hiszen ez az egyedülálló, teljességgel civil kezdeményezés képes lehet valódi, újító szellemű és versenyképes megoldásokat ajánlani számos stratégiai kérdésre, nemcsak a Visegrádi Négyek, hanem akár az egész Európai Unió számára is” - mondta a projektről Pröhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

A most induló projekt egybeesik a magyar V4 elnökség idejével, valamint a Chevening ösztöndíjprogram 30. évfordulójával.

(Külügyminisztérium)