A Külügyminisztérium és a Kárpátalja Megyei Közgyűlés közötti megállapodás a keleti partnerségi program megvalósulásának "konkrét és máris eredményesnek bizonyult" példája, a közös fejlesztési projektek teljesítése jó ütemben halad, válaszolta Martonyi János külügyminiszter Szabó Vilmos szocialista országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére. A dokumentum 2012. október 24-én érkezett az Országgyűlés Hivatalába.
Szabó Vilmos 2012. október 8-án benyújtott írásbeli kérdésében arról a megállapodásról érdeklődött, amelyet Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára jelentett be tavaszi kárpátaljai látogatása alkalmával, és amelynek értelmében Magyarország és Ukrajna azonos mértékben, egy-egy millió dollár összegű támogatást nyújt kárpátaljai közintézményeknek. A szocialista politikus szerint nem világos, hogy az érintett intézményeket milyen pályázati eljárással választották ki.
Válaszában a tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a Kárpátalja Megyei Közgyűlés 2012. június 8-i ülésén határozatot hozott a magyar–ukrán fejlesztési együttműködésről. A közös fejlesztési projektek teljesítése jó ütemben halad, eddig 23 magyar részfinanszírozású oktatási, kulturális és szociális intézmény felújítása, korszerűsítése fejeződött be, és Ukrajna is teljesíti a vállalásait, azaz biztosítja a szükséges támogatási összeget, közölte a miniszter. Hozzátette, ennek alapján egyértelmű, hogy mindkét fél maradéktalanul törekszik a megállapodás teljesítésére.
A szerződő felek előzetesen széles körű felmérést végeztek a lehetséges projektekről, és ehhez kikérték a kárpátaljai magyar szervezetek véleményét is, írta Martonyi János. Kifejtette, egyetértettek abban, hogy "olyan projektekhez nyújtanak korlátozott mértékű támogatást", amelyek az energiatakarékosságot, a környezetvédelmet és a környezettudatos nevelést szolgálják. Emlékeztetett arra, hogy tetőcserékkel, az elavult külső nyílászárók kiváltásával, a fűtésrendszerek felújításával és cseréjével eddig kéttucatnyi magyar iskolát és óvodát tettek komfortosabbá és élhetőbbé.
A külügyminiszter az eddig átadott és a közeljövőben átadandó magyar intézmények közül megemlítette a nagydobronyi óvodát, az ungvári Drugeth Gimnáziumot, a tiszaásványi általános iskolát, a gálocsi általános iskolát, a téglási óvodát és a csapi 2. számú általános iskolát.
Szabó Vilmos szerint kérdéseket vet fel a projekteket szervező kárpátaljai alapítvány kiválasztása is, mivel annak vezetője nemcsak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke, hanem a megállapodást ukrán részről aláíró Ivan Baloga megyei tanácselnök hivatali beosztottja is.
Martonyi János hangsúlyozta, hogy a magyar tannyelvű intézmények felújítását koordináló személyre nem Magyarország tett javaslatot. A megyei közgyűlés költségvetési bizottságának elnökét Kárpátalja megye kormányzójának javaslata alapján választotta meg közgyűlés a projekt irányítására, és szintén ez a testület hagyta jóvá a projektek helyszíneinek egyeztetett listáját is, tette hozzá.
Kiemelte, a befejezett felújításokkal kapcsolatban folyamatosak az elszámolások, és a projekt lezárulása után a támogatásokkal összefüggő elszámolások nyilvánosak lesznek.
(MTI, Külügyminisztérium)