Az uniós külügyminiszterek között teljes az egyetértés abban, hogy továbbra is a politikai megoldást kell keresni a szíriai konfliktusban, mert csak az zárhatja le a jelenlegi „vérontást” – közölte az EU külügyminisztereinek informális ülésén részt vevő Martonyi János külügyminiszter 2013. március 23-án az MTI-vel.
A tárcavezető elmondta, hogy a szíriai kérdés jelenleg az egyik legidőszerűbb téma, de egy informális ülésen nem hoznak semmilyen döntést, csak nyílt eszmecserét folytatnak fontos ügyekről. Így a szíriai konfliktussal kapcsolatban az Európai Tanács felkérésére arról tárgyaltak, hogy május után szükség lenne-e a Szíriával szembeni fegyverembargó lazítására. Úgy fogalmazott, hogy szólnak érvek a lazítás ellen és mellett is, „de ebben a kérdésben most nem kell, nem is szabad dönteni”.
Abban viszont egyetértettek a külügyminiszterek, hogy Szíria ügyében mindenképpen politikai megoldást kell keresni, mert minden más megközelítés rendkívül súlyos kockázatokkal járna – mutatott rá.
Kitért arra is, hogy nem halálos, emberi élet kioltására nem alkalmas eszközökkel – például golyóálló mellényekkel és szállítóeszközökkel – jelenleg is el lehet látni az ellenzéki erőket, ahogyan technikai segítséget, tanácsadást is lehet nyújtani nekik.
A dpa német hírügynökség 2013. március 22-én arról számolt be, hogy továbbra sem egységesek az EU-tagállamok a szíriai ellenzék esetleges felfegyverzésének kérdésében. Dublinban Franciaország és Nagy-Britannia ismételten a szíriai fegyverszállításokkal kapcsolatban érvényesített EU-embargó feloldását sürgette, sőt William Hague brit külügyminiszter még azt sem zárta ki, hogy a két ország az EU nélkül cselekszik. A többiek elutasították, hogy fegyvereket szállítsanak Bassár el-Aszad ellenfeleinek.
Martonyi János azt mondta, bár az informális beszélgetéseken sok szó esett a ciprusi helyzetről, ez a kérdés „szerencsére nem a külügyminiszterek feladata”. Az ügyben érdemes megvárni a következő napok, sőt órák fejleményeit – vélekedett. A CNA hivatalos ciprusi hírügynökség közölte, hogy Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök szombaton Brüsszelbe utazik, hogy az EU vezetőivel újabb tárgyalásokat folytasson a mentőcsomagról. Az országnak hétfőig 5,8 milliárd euró önrészt kell előteremtenie az euróövezeti pénzügyminiszterek által jóváhagyott 10 milliárd eurós mentőöv folyósításának feltételéül.
Arra a kérdésre, hogy beszélt-e az ülés ír házigazdájával a Tobin-ügyről, Martonyi János úgy válaszolt, hogy Magyarország álláspontja ismert a kérdésben, így „ezt most külügyminiszteri szinten nem vetettük fel”. Ugyanakkor közölte, az Európai Bizottság alelnökének nyilatkozata az ügyről „megdöbbentő”, és ezzel szemben a kormány megtette a megfelelő lépéseket.
(MTI, Külügyminisztérium)