Magyarország aktívan hozzájárul a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) munkájához, ami bizonyítja elkötelezettségét a jogállamiság stabilizálása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett, hangsúlyozta Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium uniós ágazati politikáért felelős helyettes államtitkára a bíróság fennállásának 10. évfordulója alkalmából a Külügyminisztériumban rendezett konferencián 2012. július 4-én.
Baranyai Gábor emlékeztetett arra, hogy Magyarország az egyik első aláírója és ratifikálója volt az ICC-t létrehozó Római Statútumnak, hangsúlyozva az együttműködés fontosságát állam és bíróság között.
Hans-Peter Kaul, az ICC volt elnökhelyettese a konferencián elmondta, a bíróság arra az elvre épül, hogy a jogban mindenki egyenlő. Nem volt könnyű feladat a bíróság felállítása, kezdetben a jövője is kétséges volt, idézte fel. Kiemelte: mára a büntetőbíróság egy jól működő, a nemzetközi büntetőjogban vezető szerepet betöltő szervezetté vált, amelynek ereje és hitelessége a részes államoktól függ. ICC-nek sosem lesz egyszerű a munkája, és általában nagyon magas elvárásokat támasztanak vele szemben, vélekedett, hozzátéve, hogy a bíróság nem képes többre néhány példaértékű eljárás lefolytatásánál, de ezzel modellként szolgál az igazságszolgáltatásban.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével vádoltak ügyeivel foglalkozik. Székhelye Hágában található, tárgyalásait azonban más helyszíneken is tarthatja.
A bíróság felállításáról a Római Statútum aláírásával döntöttek az országok, a dokumentum hatályba lépésének, ezzel a bíróság fennállásának 10. évfordulóját ünnepelték 2012. július 2-án a részes államok. Eddig 121 állam ratifikálta a dokumentumot, további 32 pedig aláírta, de eddig még nem ratifikálta.
(MTI, Külügyminisztérium)