Az ukrajnai ellenzék számít az Európai Unió (EU) támogatására a polgárháborúval fenyegető válság megoldásában – mondta 2014. február 1-én Martonyi János az MTI-nek a müncheni biztonságpolitikai konferencián folytatott tárgyalásairól.

A külügyminiszter telefonon adott nyilatkozatában elmondta, hogy hét uniós tagország külügyminiszterével – köztük a német és a lengyel diplomácia vezetőjével – és Catherine Ashtonnal, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével együtt megbeszélést folytatott Vitalij Klicsko, Arszenyij Jacenyuk és Petro Porosenko ukrán ellenzéki vezetőkkel, akik hangsúlyozták, hogy számítanak az EU-ra.

Az Unió a puszta közvetítésnél többet tehet, lényegi hozzájárulással segítheti a válsághelyzet feloldását – emelte ki Martonyi János.

A következő napokban elindul a tagállamok közötti egyeztetés arról, hogy milyen további lépéseket lehet tenni a megállapodásért, és azért, hogy "a hatalom tartózkodjon azoktól az erőszakos cselekményektől, amelyekre kétségtelen bizonyítékok vannak" – tette hozzá.

Az Európai Unió a tagállamaival együtt mindent megtesz a válság megoldásáért, és az Egyesült Államoknak is komoly szerepe van az ügy rendezésében – emelte ki Maronyi János.

A külügyminiszter elmondta, hogy a konferencia Ukrajnával foglalkozó panelbeszélgetésén elmondott felszólalásában sürgette az ország jövője körüli "geopolitikai versengés" leállítását.

"Sokkal nagyobb a tét, sokkal súlyosabb az ügy, a polgárháború és az ország dezintegrációja fenyeget", ami katasztrófa lenne Ukrajna számára, de "nagyon-nagyon súlyosan érintené akár a keleti, akár a nyugati szomszédokat is" – hangsúlyozta Martonyi János. Nem véletlen, hogy a visegrádi országok miniszterelnökei a napokban Budapesten külön tárgyaltak az ukrajnai válságról – tette hozzá.

A rendezés során tiszteletben kell tartani, hogy "az ukrán nép európai elkötelezettsége sokkal erősebb, mint ahogy azt egyesek gondolták", és el kell kerülni "mindenfajta katonai beavatkozást" – mondta a külügyminiszter, kiemelve, hogy vannak "nyugtalanító jelek", amelyek alapján a katonai beavatkozás lehetőségét "nem lehet kizárni teljes biztonsággal".

Martonyi János elmondta, hogy a konferencián kétoldalú megbeszélést folytatott többek között John McCain amerikai szenátorral, aki "nagyon pozitívan nyilatkozott" pénteki budapesti látogatásáról. Az amerikai politikust biztosította arról, hogy Magyarországon teljes mértékben érvényesülnek a jogállamiság szabályai.

A vitatott "kérdéseket már megoldottuk, és szeretnénk, ha ezt Washingtonban ugyanúgy tudomásul vennék, ahogyan Brüsszelben az Európai Bizottság már megtette" – emelte ki a külügyminiszter.

Hozzátette: John McCain "továbbra is a barátunk és megértéssel viseltetik a magyarországi folyamatok iránt. Ezt a budapesti látogatása is megerősítette, függetlenül attól, hogy pontosan milyen szóhasználatot alkalmazott a sajtó előtt".

(MTI)