Immár tizedik alkalommal, több ezer ember részvételével indult el 2012. április 15-én az Élet Menete Budapesten, amely idén részét képezte a Wallenberg-év programjainak.
Az Országgyűlés 2000. évi döntése szerint 2001-től minden évben április 16-án tartják a holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapját. Ehhez az emléknaphoz kapcsolódik az Élet Menete, amelyet az idén tizedik alkalommal rendeztek meg. A vasárnapi felvonuláson a résztvevők a Szabadság híd és a Közraktár utca közötti, Salkaházi Sáráról elnevezett pesti rakpartról vonultak a Szabadság hídon keresztül a budai oldalra, az Erzsébet híd és a Szabadság híd közötti Raoul Wallenberg rakpartra. Az utóbbi helyszínnek különleges aktualitást ad, hogy idén lenne a svéd diplomata száz éves, így ebből az alkalomból a magyar Kormány az idei esztendőt Wallenberg-évnek nyilvánította.
A menetet Bácskai János, Ferencváros fideszes polgármestere és Kiss Péter MSZP-s parlamenti képviselő indította el, akik beszédükben az emlékezés és az emlékeztetés fontosságát hangsúlyozták.
A beszédek után a sófár jelére rendőri felvezetéssel indult el az Élet Menete a Szabadság hídon keresztül a budai oldalra. A menet elején, a résztvevők között ott volt Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Horváth János az Országgyűlés korelnöke, Per Westerberg, a svéd törvényhozás elnöke, Peter Slipper, az ausztrál parlament elnöke, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, továbbá a Fidesz, az LMP, az MSZP, a DK vezető politikusai és Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete. A közönséget Reuven Rivlin, a Knesszet elnöke videóüzenetben köszöntötte.
A részvevőknek magyar, uniós és izraeli zászlót osztogattak, és amikor a felvonulók átértek a budai oldalra, az Erzsébet híd közelében felállított színpadhoz, a rakpartot a Szabadság hídig teljesen megtöltötték. Az Élet Menete Alapítványon keresztül a Külügyminisztérium 8 millió forinttal támogatta az idei rendezvényt.
(kormany.hu)