Az Európai Unió kereskedelmi miniszterei megállapodtak 2013. június 14-i luxembourgi tanácskozásukon az amerikai–európai szabadkereskedelmi egyezményről indítandó tárgyalásokon érvényes mandátumról. Ebben a tárgyalások kezdeti szakaszában nem lesz benne az audiovizuális szektor Franciaország követelésének megfelelően – közölték tisztségviselők.
Az Európai Bizottságnak azonban joga lesz szóba hozni bármilyen ügyet, ha azt jónak látja a tárgyalások közben – tették hozzá. Amint egy EU-forrás fogalmazott, „ezzel a kecske is jóllakott, és a káposzta is megmaradt”. A megállapodással Nicole Bricq francia kereskedelmi miniszter is elégedetett volt. Elmondta, ha a bizottság mégis bele akarná venni a mandátumba a kultúra területét, akkor arról a tagállamoknak egyhangúlag szavazniuk kell majd, és Franciaország ismét nemmel fog szavazni.
A tárgyalásokat majdan vezető Karel De Gucht belga EU-biztos úgy nyilatkozott, hogy a most megszületett megállapodás nincs kőbe vésve. „Meghallgatom, hogy mit mondanak majd erről amerikai barátaink, és ha kell, utána is kérhetünk újabb mandátumokat.” Ő kiegyezne a most kialakított mandátummal, mert érthetőnek tartja a francia álláspontot, tekintve, hogy ebben a szektorban nagyon gyors a technológiai fejlődés. Jobb így, hogy lesz mozgásterük és visszatérhetnek a kultúra kérdésére, ha változik a helyzet – tette hozzá.
A luxembourgi tanácskozáson Magyarországot Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára képviselte. Az ülés után adott nyilatkozatában megállapította: az Európai Bizottságnak adott tárgyalási iránymutatás „megfelelően tükrözi a magyar piacra jutási érdekeket és gazdasági érzékenységeket”.
„Magyar részről reméljük, hogy a tárgyalások Obama elnök hivatali ideje alatt sikerrel befejezhetők lesznek, és kereskedelmi, valamint beruházási kapcsolataink komoly bővülését eredményezik. Elvárásunk, hogy az egyezmény előnyeiből és pozitív hatásaiból Magyarország és a többi közép-európai tagállam a többi tagországgal egyenlő mértékben részesüljön” - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
(MTI)