A magyar V4-elnökség kezdeményezésére 2013. október 30-án Budapestre látogatott Ahmet Davutoğlu török külügyminiszter, hogy részt vegyen a V4 külügyminiszterek megbeszélésén. Törökország első alkalommal kapott meghívást Visegrádi Együttműködés országaitól a külügyminiszteri találkozón való megjelenésre.
Hasonló kooperáció kialakítására miniszteri szinten eddig kizárólag Japánnal került sor. A V4–török együttműködéssel összefüggésben Martonyi János elmondta: a közép-európai régió Törökországgal évszázadok óta együttműködik, a visegrádi országok mindegyike jó kétoldalú kapcsolatokat ápol Ankarával.
A V4 érdeke, hogy a növekvő súlyú regionális politikai és gazdasági erőközpontnak számító Törökországgal korunkban is mélyebb és átfogóbb párbeszéd alakuljon ki a kölcsönös érdeklődést jelentő területeken. Örömünkre szolgál, hogy ez magyar kezdeményezésre indulhatott el, mondta.
Ahmet Davutoğlu a konzultáción kiemelte: országa nagyra értékeli, hogy Európa egyik sikeres és befolyásos regionális országcsoportjával működjön együtt, amiért külön köszönetét fejezte ki Martonyi Jánosnak. A V4–török együttműködést elősegítheti, hogy a Visegrádi Együttműködés országainak lakosságszáma együttesen megközelíti a 76 millió fős Törökországét, így összemérhető partnerei lehetnek egymásnak.
Törökország és a V4-tagállamok külügyminisztereinek konzultációján elsősorban a Nyugat-Balkán, az energetika, illetve az infrastruktúra fejlesztése vonatkozásában merült fel a kooperáció lehetősége. A török diplomácia irányítója hangsúlyozta: Ankara kész arra, hogy más területeken is megvizsgálja a szorosabb együttműködés módjait. Az együttműködés további területeinek beazonosítása érdekében a visegrádi országok külügyminisztériumainak politikai igazgatói a magyar V4 elnökség vezetésével a közeljövőben Törökországba utaznak.
A V4–török külügyminiszteri találkozót követően Martonyi János kétoldalú megbeszélést is folytatott Ahmet Davutoğlu török külügyminiszterrel. A megbeszélés során a miniszterek egyetértettek abban, hogy 2013 az áttörés éve a magyar–török kapcsolatokban. Ezt támasztják alá az előző néhány hónap során megvalósult magas szintű látogatások, valamint az elkövetkező hónapokban tervezett legfelső szintű érintkezések is.
A megbeszélésen kiemelt figyelmet kapott Orbán Viktor miniszterelnök előkészítés alatt álló törökországi látogatása. Martonyi János ugyancsak aláhúzta a bővülő gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok jelentőségét. A két nép közötti szoros kapcsolatok további elmélyülését segíti a Budapesten közelmúltban megnyílt török kulturális központ, valamint az Isztambulban a közeli jövőben megnyitásra kerülő magyar kulturális intézet.
A magyar külügyminiszter hangsúlyozta török partnerének: a gazdasági, társadalmi és turisztikai kapcsolatok további bővüléséhez mindkét félnek lépéseket kell tennie az állampolgáraink egymás országaiba történő könnyebb és egyszerűbb beutazása érdekében.
(Külügyminisztérium)