Miniszterelnöki látogatások is erősítik majd a magyar diplomácia és a külgazdaság keleti és globális nyitását – hangzott el a tusnádfürdői nyári szabadegyetem külpolitikai témájú pénteki panelbeszélgetésén.

Orbán Viktor kormányfő még az idén hivatalos látogatásra utazik Japánba és Indiába. Magyarországra várják a vietnami és a szingapúri elnököt, valamint a japán és az afgán külügyminisztert is – mondta Takács Szabolcs, a külügyminisztérium helyettes államtitkára.

Elmondta továbbá, hogy a kereskedelmi forgalom növekedése is indokolja, hogy Magyarország erősítse afrikai jelenlétét. Etiópiában, esetleg Angolában, Mozambikban és Ghánában is szükség lehet magyar külképviseletek nyitására.

Az ázsiai, az afrikai és a latin-amerikai kapcsolatok erősítése közben szerinte "nem merülhet fel, hogy csökkentsük aktivitásunkat az euroatlanti együttműködésben".

Azt mondta, hogy "egy modern államnak jelen kell lennie a globális térben", azokon a területeken pedig ahol képes rá, vezető szerepre kell törekednie. Magyarország esetében ilyen terület a vízgazdálkodás, a sport és az oktatás – sorolta.

Megemlítette, hogy Brazília mintegy 10 ezer diákjának kíván külföldi ösztöndíjat adni. Közülük nagyjából 450-en érkeznek majd Magyarországra, erősítve a magyar egyetemek nemzetközi elismertségét.
Wintermantel Péter, globális ügyekért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy a visegrádi együttműködés négy állama (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) Dél-Afrika után Vietnamban és Mongóliában tervezi a közös, diplomáciai és konzuli feladatokat ellátó Visegrád Ház megnyitását.

Hóvári János ankarai magyar nagykövet a következő évek feladatairól szólva arról beszélt, hogy a külgazdasági kapcsolatok építésében az eddigieknél még jobb eszközöket, módszereket kell találni ahhoz, hogy a magyar vállalkozások külföldön megjelenjenek.

(MTI)