Martonyi János szeptember 23-án sűrű programot bonyolított: a kétoldalú tárgyalásai mellett négy tanácskozáson is felszólalt.

A dél-kelet-európai régió országainak külügyminiszterei tanácskoztak a szerb ENSZ képviseleten a Közép-Európai Kezdeményezés keretében, amelynek soros elnöke Belgrád. A találkozó az Adriai-Jón Kezdeményezés előrevitelét is célozta. Martonyi János felszólalásában szorgalmazta a nyugati inetgrációs szervezetek és az oda aspiráló országok közötti kapcsolatok elmélyítését. A magyar EU elnökséget követően hazánk továbbra is aktívan támogatja az EU és a NATO további bővítését a Nyugat-Balkánon, a horvát csatlakozási tárgyalások sikeres lezárását követően most elsősorban Montenegro, Szerbia és Macedónia európai integrációjára üsszpontosítunk. Martonyi János - a macedón és a görög külügyminiszter között ültetve - megjegyezte, hogy két asztalszomszédjának egymás mellett kellene ülnie, s a névkérdés megoldásán munkálkodnia, hogy ezzel elhárulhasson az akadály Szkopje euro-atlanti csatlakozása elől.

A magyar külügyminiszter felszólalt a Civilizációk Szövetsége kezdeményezés ülésén és a Demokráciák Közössége nemzetközi szervezet miniszteri szintű konferenciáján is. Martonyi mindkét fórumon kiemelte Magyarország szerepvállalását a demokratikus átalakulás elősegítésében, a demokratikus vívmányok megőrzésében. Mint mondta, a különböző civilizációk, az eltérő kultúrájú népek közötti párbeszéd különösen fontos az olyan időkben, amikor pénzügyi válság vet árnyékot a nemzetközi életre.

Martonyi János és Nhial Deng Nhial altábornagy, Dél-szudáni külügyminiszter (MTI Fotó: Kovács Tamás)

A külügyminiszter beszédet mondott az átfogó atomcsend-egyezmény életbe léptetését szorgalmazó konferencián is, ahol kifejtette, Magyarország szorgalmazza, hogy minél több ország csatlakozzon az atomcsend-egyezményhez. Martonyi János üdvözölte, hogy a nukleáris fegyverekkel rendelkező nagyhatalmak többsége moratóriumot hirdetett a fegyverkísérletekre, de ezt csak átmeneti megoldásnak tartja, mert a végső megoldást az jelentené, ha valamennyi ország csatlakozna az egyezményhez.

Kétoldalú tárgyalásainak keretében Martonyi János megbeszélést folytatott Katar, Lesotho, Malajzia, Bahrein, Dél-Szudán és Tonga külügyminiszterével. A magyar külügyminiszter dél-szudáni és tongai partnerével a diplomáciai kapcsolatok felvételéről, Bahreinnel pedig a két diplomáciai tárca közötti együttműködésről szóló szerződést írt alá.

Martonyi János a Civilizációk Szövetsége ülésén, illetve a Demokráciák Közössége ülésén elmondott beszéde a kapcsolódó cikkek között olvasható (angol nyelven).

(Külügyminisztérium)