A Lengyel Gimnázium és Líceum történetét bemutató emlékszobát adtak át 2012. szeptember 11-én Balatonbogláron. Az eseményen Martonyi János külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy a lengyel-magyar barátságra épül a két ország kapcsolatrendszere és az erősödő közép-európai együttműködés.

"Ezt a tüzet, ezt a szikrát meg kell őrizni" - mondta a külügyminiszter, hozzátéve, azért hálás mindenkinek, aki itt van, mindenkinek, aki ezt az eseményt megszervezte, segítette, "mert ébren tartják ezt az érzést".

Fotó: Varga György, MTI

Martonyi János a második világháború eseményeit felidézve elmondta: 1939 szeptemberében több mint százezer lengyel menekült érkezett Magyarországra. Sokan segítettek nekik, köztük idősebb Antall József menekültügyi kormánybiztos és Varga Béla plébános, a balatonboglári lengyel iskola megszervezője és működtetője 1944 tavaszáig, a német csapatok bevonulásáig.

Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete kivételes alkalomnak nevezte az emlékszoba átadását a Lengyel-Magyar Barátság Házában, Balatonboglárt pedig egy olyan helynek, amely "egy a világon talán egyedülálló jelenség szimbólumává vált, a két nemzetet, a lengyeleket és a magyarokat összekötő rendületlen, igaz, évszázados barátság jelképévé".

Az egykori iskola épületében a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetsége kezdeményezésére, valamint a lengyel Veteránok és Meghurcoltak Ügyeinek Hivatala támogatásával megnyílt, korabeli dokumentumokat és a diákok relikviáit őrző kiállítóhellyel arról emlékeznek meg, hogy a második világháborúban - 1939 őszétől 1944 tavaszáig - a balatonboglári líceumban tanulhattak menekült lengyel diákok, akik a mai napig őrzik az itt töltött hónapok, évek emlékét, és minden évben megemlékeznek arról, hogy Magyarország befogadta őket.

Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára történelemórák színhelyéül is ajánlva az emlékszobát, azt ígérte, hogy a jövőben sokkal nagyobb teret szentelnek a történelemtanításban az igazi értékek közvetítésének, az igazság megismerésének.

Az államtitkár szerint "a szabadság iránti vágy, a közös ellenség elleni küzdelem és az Istenbe vetett hit, ha nem is egyforma mértékben, de mindig összekötötte ezt a két népet". Ennek az emlékszobának az átadása is figyelmeztet bennünket arra, hogy bármi történik körülöttünk ebben a világban, segítenünk kell egymásnak - tette hozzá Hoffmann Rózsa, rámutatva: ez történt itt 1939 és 1944 között az egykori lengyel líceumban is.

Jan Ciechanowski, a lengyel Veteránok és Meghurcoltak Hivatalának megbízott vezetője azt mondta: nincs a világon olyan hely, ahol olyan szívesen fogadták volna a lengyel menekülteket, mint Magyarországon.

Roland Galharague, Franciaország budapesti nagykövete arra emlékeztetett, hogy Balatonboglár nemcsak lengyel menekülteknek, hanem 800 francia hadifogolynak is menedéket adott, és lehetőséget arra, hogy csatlakozzanak a francia ellenállási mozgalomhoz.

Mészáros Miklós (Fidesz-KDNP), Balatonboglár polgármestere köszönetet mondott az emlékszoba kialakításában részt vevőknek, egyúttal különleges élményként számolt be arról, hogy az egykori lengyel iskola diákjai máig évente találkoznak Balatonbogláron. Jakó Gergely (Fidesz-KDNP), a Somogy megyei közgyűlés alelnöke azzal kapcsolódott az előbbiekhez, hogy ezt az összetartást több mint hét évtizeden keresztül a szeretet volt képes megtartani.

Cséby Géza, a kiállítás rendezője szerint az emlékszobával olyan különleges tárlat jött létre, amely az egykori boglári lengyel diákok (a boglarczykok) által gyűjtött tárgyaknak és dokumentumoknak köszönhetően nagyfokú személyességgel mutatja be a balatonboglári lengyel iskola történetét. Reményét fejezte ki, hogy az emlékszoba idővel Lengyel Múzeummá bővül.

Fotó: Varga György, MTI

Az emlékszoba átadásán részt vett több egykori boglári diák, mások levélben gratuláltak, illetve személyes tárgyi emlékeikkel gazdagították a kiállítás anyagát.

Felicija Koss, az egykori boglári iskola tanulójaként a résztvevőkkel megosztotta volt igazgatójuk nekik szánt útravalóját, mely szerint soha ne felejtsék el, nagy hálával tartoznak azért, hogy itt tanulhattak, és adósok azokkal szemben, akik Lengyelországban maradtak, és nem tanulhattak.

Az emlékszoba átadása előtt a lengyel vendégek megkoszorúzták a balatonboglári lengyel iskola működtetéséről gondoskodó Varga Béla  (1903-1995) plébános sírját a katolikus templomnál. Az évtizedekig emigrációban élő, majd Balatonboglárra visszatérő Varga Béla lengyelek, franciák és zsidók sokaságát mentette meg a háború éveiben. Lengyelország lerohanása után neki volt köszönhető Európa egyetlen lengyel nyelvű gimnáziumának működése a Balaton-parti településen.

(MTI)