Az Európai Unió bővítési politikája nemcsak az egyik legnagyobb sikere az integrációnak, hanem olyan eszköz, amely közvetlen szomszédságunkban is a stabilitás és fejlődés záloga. Magyarország ezért üdvözli, hogy az Európai Bizottság 2013. október 16-án nyilvánosságra hozott éves bővítési csomagja a bővítési folyamatban részt vevő országok többsége kapcsán előrehaladásról számol be. Közlemény.

Az eredmények elismerése és a további feladatok meghatározása hozzájárul a bővítési folyamat lendületének fenntartásához, a bővítési politika hitelességének megőrzéséhez.

A bővítési folyamat sikere, hogy Horvátország 2013. július 1-jén az EU 28. tagállama lett. Magyarország tagállamként és elnöki szerepében is sokat tett azért, hogy szomszédunk integrációs erőfeszítéseit siker koronázza.

Egyetértünk azzal, hogy a Bizottság – a jogállamiság és jó kormányzás elvárásai mellett – gazdasági és versenyképességi kérdéseket és feladatokat állít a figyelem középpontjába.

Magyarország az egyéni teljesítmény elismerésén és a minőségen, valamint feltételességen alapuló bővítési folyamat mellett elkötelezett tagállam. Ezért is üdvözöljük, hogy a Bizottság hangsúlyozza a csatlakozási tárgyalások legkésőbb januári megnyitásának fontosságát Szerbiával. Megítélésünk szerint déli szomszédunk valamennyi, ehhez szükséges feltételt teljesített, így most az Európai Unión a sor, hogy ténylegesen elkezdje a hivatalos párbeszédet.

Üdvözöljük, hogy Montenegróval jó ütemben folytatódnak a tavaly megkezdett csatlakozási tárgyalások és várakozással tekintünk a jogállamisággal kapcsolatos két tárgyalási fejezet idei megnyitása elé. Egyetértünk a Bizottság megismételt javaslatával, amely szerint meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Macedóniával, és támogatjuk a Bizottság tagjelölti státusz megadásáról szóló javaslatát Albániának. Koszovóval a Stabilizációs és Társulási Megállapodás mielőbbi megkötését célzó erőfeszítéseket is üdvözöljük.

Magyarország emellett támogat minden olyan lépést, amely lendületbe hozza Törökország csatlakozási tárgyalásait. Üdvözöljük a Bizottság vonatkozó javaslatait, amelyek további, az EU részéről elismert eredményekhez vezethetnek.

Magyarország – korábbi gyakorlatát folytatva – kétoldalú alapon is kész minden támogatást megadni a bővítési folyamatban részt vevő országok integrációs felkészüléséhez: szakértők bevonásával, csatlakozási tapasztalataink átadásával segítjük a feladatok zökkenőmentes teljesítését.

(Külügyminisztérium)