Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Monitoring Bizottsága 21-20 arányban döntött ma arról, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése a soron következő, 2013 júniusi plenáris ülésén vegye napirendre a Magyarországgal szembeni monitoring eljárás megindítását. A döntéshozatal körülményei súlyos eljárási, módszertani és tartami kérdéseket vetnek fel. Közlemény.

Az eddig követett gyakorlattal szemben a Monitoring Bizottság ülésén a véleménytervezetet csak az egyik raportőr képviselte, mert a másik jelentéstevő, Jana Fischerova a tervezet egyoldalú és kiegyensúlyozatlan megállapításai miatt lemondott. Ezen túlmenően a mai szavazásra a jelentéstervezet részfejezeteinek holnapi vitáját megelőzően került sor. Ez nem felel meg a Monitoring Bizottság eddig követett gyakorlatának, és így beárnyékolhatja a Bizottságra eddigi jellemző transzparens munkamódszert.

A jelentéstervezet további fogyatékossága, hogy nem várta be az ET Velencei Bizottságával és az Európai Bizottsággal folyamatban lévő konzultáció végeredményét, valamint nem veszi figyelembe, hogy az Alaptörvény 4. módosításával összefüggő jogszabályokat az Országgyűlés jelenleg is tárgyalja.

A fent megfogalmazott komoly kételyek miatt, az ülés előtt Martonyi János a Parlamenti Közgyűlés elnökéhez, Jean-Claude Mignonhoz, míg Navracsics Tibor a Monitoring Bizottság elnökéhez, Andreas Herkelhez fordult levélben kérve a döntés elhalasztását. A kormány nevében mindketten kifejezték készségüket a további nyitott, konstruktív párbeszédre.

(Külügyminisztérium)