A Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) külügyminiszterei 2013. október 31-én, Gödöllőn (Magyarország) tartották éves találkozójukat. A rendezvényt a 2013. évi KEK elnök Magyarország Külügyminisztériuma a KEK Végrehajtó Titkárságával együttműködésben szervezte. A találkozóra a 2013. október 30-31-én tartott, Visegrádi Csoport + Nyugat Balkán külügyminiszteri találkozóhoz kapcsolódóan került sor Gödöllőn.

Az ülést Martonyi János magyar külügyminiszter elnökölte. Azon részt vettek Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Macedónia, Montenegró, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia külügyminiszterei valamint Ausztria, Belarusz, Horvátország, Olaszország, Moldova, Lengyelország, Románia és Ukrajna külügyminiszter-helyettesei, külügyi államtitkárai valamint magas rangú képviselői.

A találkozón díszvendégként vett részt az EU Tanácsának soros elnöke Litvánia külügyminisztere, az USA külügyminiszter-helyettese valamint az Európai Újjáépítési és Befektetési Bank (EBRD) képviselője. Margit Waestfelt, a CEI Alternatív Főtitkára és a szervezet Főtitkár-helyettese ugyancsak részt vett az ülésen.

A miniszterek gyümölcsöző eszmecserét folytattak “a KEK missziójáról annak 25. évfordulója küszöbén”. Ennek kapcsán nagyra értékelték a KEK, mint egy fontos politikai fórum szerepét a regionális együttműködés terén, mely hozzájárul a tagországok közötti kapcsolatok erősítéséhez.

A miniszterek üdvözölték, hogy több fontos lépés történt az érintett országok európai közeledése terén. Ennek kapcsán támogatták és ösztönözték az érintett nem-EU tag KEK tagországokat, hogy tegyék meg a további szükséges lépéseket az EU bővítési folyamat folytatásához szükséges kritériumok teljesítése irányába, valamint erősítsék partnerségüket az EU-val. Ezzel együtt a miniszterek arra kérték a már EU-tag KEK-tagállamokat, hogy az EU intézményein keresztül folyamatosan járuljanak hozzá a tagságra készülő és európai kapcsolataik erősítésére törekvő országok európai integrációjához. Ennek érdekében a miniszterek megerősítették, hogy a „Regionális együttműködés az európai integrációért” a KEK alapvető célja és missziója marad. Megismételték annak szükségességét, hogy e cél elérése érdekében a KEK szorosan együttműködjön más regionális szervezetekkel. Továbbá támogatták azt a kezdeményezést, amely a KEK „Makrorégiók közötti híd” szerepének erősítésére irányul. Ezzel kapcsolatban elismeréssel nyilatkoztak a jelenlegi és jövőbeni EU makroregionális stratégiákra, valamint a KEK régió egészére kedvező hatással lévő projektekre fordított különös figyelemről.

A miniszterek üdvözölték a KEK projekt-orientált megközelítését, amely a számos együttműködési eszköznek és forrásnak köszönhetően elősegítette egy sikeres regionális együttműködési struktúra kialakítását, ami szükséges a régió országai, különösképpen a nem EU-tag KEK tagállamok párbeszédéhez és megfelelő gazdasági növekedéséhez. A miniszterek külön hangsúlyozták, hogy az EBRD-nél létrehozott, Olaszország által finanszírozott KEK Alap kulcsszerepet játszott ebben a folyamatban, és az egész régió számára fontos együttműködési eszközt jelentett. A miniszterek köszönetet nyilvánítottak Olaszország kormánya részére az Alap 2013-ra szóló, újabb 1 millió eurós feltöltéséért, amelyet a nemzeti költségvetési megszorítások ellenére is biztosítani tudtak. A miniszterek hangsúlyozták a „CEI Know-How Exchange Programme (KEP)” jelentőségét, amelyet KEK Alap az EBRD-n és az Osztrák Fejlesztési Együttműködésen keresztül finanszírozott, és amelynek célja a legjobb gyakorlatok és tapasztalatok továbbítása a KEK EU-tagállamai irányából a nem EU-tagok számára. A miniszterek elégedettségüket fejezték ki a KEK Együttműködési Alap eredményeivel kapcsolatban, és elfogadták a 2014-es évre szóló hozzájárulások összegét, amely az előző év szintjén maradt. Továbbá a miniszterek elismerték az KEK EU finanszírozással megvalósult és az éppen megvalósítás alatt álló projektjeit, és várakozással tekintenek az újonnan elfogadott tervek megvalósítása elé. A miniszterek szerint az e téren történő folyamatos cselekvés megerősítené az Európai Bizottsággal ápolt kapcsolatokat, amelyek végső célja egy együttműködési megállapodás aláírása.

A miniszterek támogatásukat fejezték ki az új, 2014-16-os KEK Akciótervre vonatkozóan, amelyet a kormányfők fognak elfogadni. Különösen örültek, hogy a dokumentum pontosan definiálja a KEK küldetését és a stratégiai célokat, közte a strukturális és pénzügyi megerősítésre, valamint a láthatóság növelésére vonatkozó intézkedéseket. Úgy vélték, hogy ez a dokumentum, amely az EU új, 2014-20-ra szóló többéves pénzügyi keretével egyidejűleg lép majd életbe, számos területen megerősítheti a kooperációt egy tudásalapú, fenntartható és inkluzív gazdaság létrehozására, amely összhangban áll az EU 2020 Stratégia célkitűzéseivel és elősegítené a bővítési folyamatot.

A miniszterek elismerően nyilatkoztak a KEK Végrehajtó Titkárság, a 2013-as magyar KEK-elnökség és a KEK tagállamok munkájáról, amelyet a KEK Üzleti Dimenzió új koncepciójának kidolgozásába fektettek. A miniszterek egyetértettek az Üzleti Dimenzió újjáélesztésében, és az egyfelől a KKV-k, másfelől a nagyvállalatok különleges igényeire koncentráló új megközelítés elindításában. A megújult Üzleti Dimenzió vélhetően hatékony eszköz lesz a KEK-en belüli üzleti közösségek igényeinek kielégítésében és a megnövekedett interakciók révén hozzájárulhat a növekedéshez.

A miniszterek nagyra értékelték a 2013. évi magyar elnökség prioritásait (láthatóság, fenntartható növekedés, mobilitás és befogadás) és programját. A közelebbi interakciókat és kiterjedtebb civil kapcsolatokat akadályozó szabályozási és infrastrukturális tényezők kiiktatása az egész közép-európai régió stratégiai célja. Továbbá a KEK láthatóságának növelése és a KEK-régión kívüli országok figyelmének felkeltése minden tagállam közös célja.

A miniszterek átadták jókívánságaikat a soron következő 2014-es osztrák elnökségnek. Teljes együttműködésükről és támogatásukról biztosították Ausztriát.

A miniszterek elégedetten nyugtázták, hogy az újonnan választott menedzsment tevékenysége nyomán a KEK Végrehajtó Titkárság képes volt meghatározó szerepet játszani a szervezet céljainak végrehajtásában. Ennek nyomán a tagállamok tejes támogatásukról biztosították a Főtitkárt, az Alternatív Főtitkárt és a Főtitkár-helyettest fontos kötelességeik elvégzésében.

A miniszterek köszönetüket fejezték ki Magyarország Külügyminisztériumának és a KEK Végrehajtó Titkárságnak a KEK külügyminiszterek gödöllői találkozójának kiváló megszervezéséért.

(Külügyminisztérium)