Martonyi János külügyminiszter és Miroslav Lajčák, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, külügyminiszter budapesti kétoldalú tárgyalásukat követően 2012. június elsején a Külügyminisztériumban rendezett ünnepségen adták át a 2008-ban alapított Jószomszédság és megértés-díjat. Az elismerést azok a magánszemélyek vagy szervezetek kaphatják meg, akik hozzájárultak a magyar-szlovák kapcsolatok fejlesztéséhez és erősítéséhez.

Az idei szlovákiai díjazott az Ipoly-hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás. A szervezet képviseltében Lőrincz Mária Miroslav Lajčáktól, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettesétől, külügyminisztertől vette át a kétezer euró összeggel járó díjat. A szlovákiai civil egyesület 2004-es alakulása óta dolgozik a szlovák–magyar kapcsolatok fejlesztésén, fő célja a határ menti térségek közlekedési kapcsolatainak javítása.

Az ünnepségen a következő laudáció, méltatás hangzott el:

„A Szlovák Köztársság és Magyarország külügyminisztereinek a „Jószomszédság és Megértés” díját az Ipoly-hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás nyerte el [Občianske združenie pre obnovu ipeľských mostov].

Ez a civil egyesület már csaknem 8 éve fejleszti a szlovák-magyar kapcsolatokat a közép Ipoly-mentén: a regionális fejlesztés, a határon átívelő együttműködés, az idegenforgalom, a civil kapcsolatok, az emberek közötti kapcsolatok terén.

Az egyesület fő célja kezdettől fogva, és ma is, az országaink határmenti térségei közlekedési összekapcsolásának tökéletesítése, hangsúlyt helyezve a II. világháború alatt megsemmisített Ipoly-hidak felújítására. A civil egyesület törekvésének köszönhetően is, a szlovákiai és magyarországi kormányzati- és önkormányzati szervekkel együttműködve, az Európai Unió jelentős támogatásával a Rároš [Rárós] – Ráróspuszta és a Peťov [Petőháza]–Szécsény között épült hidakat sikerült múlt év végén és ez év elején befejezni és átadni. Két további Ipoly híd megvalósításának előkészületei folynak Chľaba [Helemba]–Ipolydamásd és Pastovce [Ipolypásztó]–Vámosmikola között. Az új hidak, nemcsak a gazdasági és a határon átívelő együttműködés, az idegenforgalom, hanem a határmenti térségek szociális és gazdasági fejlődésének kedvezőbb feltételeit teremtik meg. Egyúttal a kölcsönösségünk szimbólumai és annak bizonyítékai, hogy egyre több az, ami összeköt, mint az, ami elválaszt. A szlovákok és magyarok közel állnak egymáshoz és az Ipoly-hidak még közelebb hoznak minket egymáshoz.

A díj odaítélésével fejet hajtunk a polgári társulás alapítója, az értékes és tettre kész személyiség Molnár Katalin asszony előtt is, aki, sajnos, nem élhette meg ezt az ünnepélyes alkalmat. Az ő nevét viseli a Peťov [Petőháza] és Szécsény között februárban átadott híd is. Molnár Katalin asszony hagyatéka mindannyiunkat kötelez, akik szívünkön viseljük a szlovák–magyar jó szomszédságot és megértést.”

(KÜM)