Martonyi János külügyminiszter és Miroslav Lajčák, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, külügyminiszter budapesti kétoldalú tárgyalásukat követően 2012. június elsején a Külügyminisztériumban rendezett ünnepségen adták át a 2008-ban alapított Jószomszédság és megértés-díjat. Az elismerést azok a magánszemélyek vagy szervezetek kaphatják meg, akik hozzájárultak a magyar-szlovák kapcsolatok fejlesztéséhez és erősítéséhez.

Az idei magyarországi díjazott a Terra Recognita Alapítvány. A szervezet képviseltében a szervezet elnöke, Zahorán Csaba Martonyi János minisztertől vette át a kétezer euró összeggel járó díjat. A 2005-ben alakult civil külpolitikai kezdeményezés tagjai elsősorban történész, közgazdász, politológus diplomával rendelkező fiatal kutatók, PhD-hallgatók. Az egyesület célja a közép-európai országok együttműködési készségének fejlesztése, a magyar társadalom Közép-Európával kapcsolatos ismereteinek bővítése.

Az ünnepségen a következő laudáció, méltatás hangzott el:

„A Terra Recognita Alapítvány 2005 novemberében "közép-európai civil külpolitikai kezdeményezésként" alakult meg. Célkitűzésük két területet érintenek:

A közép-európai térség országai közötti együttműködési készség fejlesztése, a magyar társadalom Közép-Európával kapcsolatos ismereteinek bővítése. Magyarország és a szomszédos államok közötti kapcsolatok javítása a többségi társadalmaival folytatott párbeszéd és ismeretbővítés révén.

Aktív tagsága főként történész, közgazdász, politológus diplomával rendelkező fiatal kutatók, PhD hallgatók.

Az Alapítvány első jelentős kiadványa a magyar-szlovák párbeszéddel foglalkozó "Meghasadt Múlt” című kétnyelvű kötet, amely a szlovák történelemszemlélet magyar vonatkozásaival foglalkozik. A kötetet a magyar Külügyminisztérium támogatásával jelentették meg, majd a révkomáromi Kempelen Farkas Társasággal közösen magyarul, majd szlovákul is kiadták.

Az International Visegrad Fund támogatásával az ELTE BTK 19-20. századi kelet-európai történelem doktori program keretében készítették szlovák és cseh partnerek közreműködésével az "1989: forradalom, fordulat, rendszerváltás?" című projektet, amelynek előadásait „After Twenty Years” és „Rendszerváltás és történelem” címen jelentették meg.

A Külügyminisztériumok támogatásával, több szlovákiai partnerszervezettel együttműködve "Neznámy sused" (Az ismeretlen szomszéd) címen előadásokat tartottak, amelyek nyolc témakörben mutatták be az 1989 utáni Magyarországot a szlovák érdeklődőknek. Az előadások szövegét ezen a címen meg is jelentették.

Az Alapítvány munkatársai rendszeresen publikálnak, konferenciákon vesznek részt, továbbá különféle televíziós és rádiós műsorokban elemzik a civil szféra szempontjából, de tudományos megközelítéssel az aktuális magyar-szlovák kérdéseket.

Az Alapítvány civil kezdeményezésként partnerségi együttműködésben tevékenykedik a magyar-szlovák viszony javításán a két nép történelmi együttélésének és közös jelenének megismertetésével. Saját megfogalmazásuk szerint „civil külpolitikát” folytatnak, amelynek révén nagyobb mozgásterük és könnyebben elérhető közönségük van, amivel sokat segítenek mindkét ország hivatalos diplomáciájának.

A magyar és a szlovák külügyminiszter a Terra Recognita Alapítvány tevékenységét nagyra becsülve, 2012-ben a jelöltek közül érdemesnek találta a „Jószomszédság és Megértés” díjra.

Gratulálunk az Alapítvány minden tagjának, és a magyar-szlovák kapcsolatok bővítése érdekében további eredményes tevékenységet kívánunk!”

(KÜM)