A NATO 28 tagállamainak vezetői 2012. május 20-án Chicagóban megkezdték a szövetség 25. csúcstalálkozóját, amelynek az afganisztáni háborúból kivezető útitervről, az úgynevezett „okos védelem" koncepciójáról, az elrettentő és védelmi keretek újragondolásáról, valamint a rakétavédelemről folytatnak eszmecserét. Az Orbán Viktor miniszterelnök vezette magyar küldöttségnek tagja Martonyi János külügy- és Hende Csaba védelmi miniszter is.
Barack Obama, amerikai elnök, a csúcstalálkozó házigazdája üdvözlő beszédében megerősítette Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szavait, melyek szerint a francia erők idei kivonulása Afganisztánból nem változtat a szövetségnek azon az ütemtervén, hogy harcoló alakulatait 2014 végéig vonja majd ki Afganisztánból. "Mint ahogy eddig is áldozatokat hoztunk közös biztonságunkért, egységesek vagyunk eltökéltségünkben, hogy véghezvisszük ezt a küldetést" – jelentette ki az amerikai elnök, Az országban jelenleg mintegy 130 ezer szövetséges és partnerországbeli katona állomásozik.
A NATO eddigi bővítései sikersztorinak bizonyultak, ezért az integrációt folytatni kell - jelentette ki a kétnapos csúcsértekezleten Orbán Viktor kormányfő; ennek megfelelően a magyar kormány teljes mellszélességgel támogatja Macedónia és Montenegró mielőbbi NATO-csatlakozását.
A mostani biztonsági kihívások közepette minden eddiginél szorosabb együttműködésre van szükség az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének, a NATO-nak a tagországai között. Éppen ezért fontos, hogy a szövetség legfőbb jellemzője és mondanivalója továbbra is a kollektív védelem legyen, amelynek egyik fontos eszköze a rakétavédelmi rendszer.
Orbán Viktor kitért arra is, hogy a NATO-n belül fontos szerepe kell, hogy legyen a regionális együttműködéseknek, például a visegrádi négyek (V4) országai – Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia – között.
Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára bejelentette, hogy NATO mostantól átmeneti rakétavédelmi kapacitással rendelkezik. „Ezt szeretném mondani az orosz embereknek: azt szeretném mondani önöknek, hogy semmi félnivalójuk sincs a NATO-tól és semmi félnivalójuk nincs a rakétavédelmünktől. A rendszerünk tisztán védelmi. Egyetlen ország ellen sem irányul".
A csúcsértekezlet második napján, 2012. május 21-én külön téma lesz a NATO afganisztáni szerepvállalása, így az átmenet kérdései, a biztonsági erők finanszírozása, a 2014-en túli NATO-szerep és a hosszú távú partnerség. Afganisztánban jelenleg mintegy 130 ezer szövetséges és partnerországbeli katona állomásozik. A harci műveletekben a NATO-erők fokozatosan az afgánoknak adják át a vezetést, és – az ütemterv szerint – túlnyomó többségük 2015 elejéig elhagyja az országot.
(kormany.hu)