Napra pontosan 15 évvel ezelőtt, 1999. március 12-én vált Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagjává. Magyarország olyan politikai-katonai szövetséghez csatlakozott, amelyet a tagországok egységesen vallott demokratikus értékrendje tesz különlegessé. Taggá válásunk jelentős állomás volt Magyarország számára az európai fejlődés fő áramlatába és a demokratikus nemzetek családjába történő visszatérésünk szempontjából.

Magyarország taggá válása napjától aktívan hozzájárul a Szövetségen belüli konszenzusépítéshez és közös gondolkodáshoz, és tevékeny résztvevője a NATO által vezetett válságkezelő és béketámogató műveleteknek.

fotó: Koszticsák Szilárd, MTI

Az Észak-atlanti Szövetség a transzatlanti biztonság és kapcsolat alappillére, amelyre a magyar biztonság sarokköveként és végső biztosítékaként tekintünk. A Washingtoni Szerződés 5. cikkén alapuló hiteles kollektív védelem hazánk számára mindig a NATO alapküldetése marad. Magyarország a biztonság oszthatatlansága és a szolidaritás elve alapján támogatja szövetségesei védelmének megerősítését.

A NATO 1999 óta történt többszöri – összesen 12 szövetségessel történt – bővítése a stabilitás, a biztonság és prosperitás zónájának kiterjesztését eredményezte. Ez a folyamat azonban még nem zárult le. Magyarország meggyőződése, hogy a Szövetségnek mielőbb tagjai sorába kell fogadnia mindazon országokat, amelyek tagságra törekednek és készek és képesek felvállalnia az ebből eredő kötelezettségeket.

Magyarország ezért szorgalmazza, hogy a NATO következő, 2014. szeptemberi csúcstalálkozóján érdemi döntések szülessenek a Szövetség bővítéséről.

(Külügyminisztérium)