Wintermantel Péter globális ügyekért felelős helyettes államtitkár március 6-án Libanonban folytatott megbeszéléseket. Közlemény.

A helyettes államtitkár tárgyalt Wafic Reheime külügyminiszter-helyettessel, a libanoni külügyi tárca főtitkárával és fogadta őt Boutros Bechara al-Rai, a maronita egyház pátriárkája.

Wintermantel Péter Magyarország támogatásáról biztosította a libanoni kormánynak az ország egysége és stabilitása megőrzését, Libanonnak a szíriai és más térségbeli feszültségektől való távoltartását célzó politikáját.

Üdvözölte az új libanoni kormány hivatalba lépését, hangsúlyozva, hogy az Európai Unió tagjaként is mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kormány a rendhagyó körülmények között sikeres legyen feladatainak ellátásában.

A helyettes álkamtitkár hangsúlyozta, hogy hazánk az elmúlt évtizedekben folyamatosan nagy figyelmet szentelt a libanoni helyzet alakulásának, s mindvégig támogatta azokat a törekvéseket, amelyek célja Libanon teljes szuverenitásának és függetlenségének biztosítása, a külső beavatkozás elutasítása, a békés élet feltételeinek kialakítása.

Sajnálattal látjuk a közel-keleti térség keresztény közösségének tömeges elvándorlását, és messzemenően támogatjuk a maronita egyház, s különösen Rai pátriárka elkötelezettségét és aktivitását a térség keresztényeinek fennmaradása, a felekezetileg sokszínű Közel-Kelet megőrzése érdekében.

Wintermantel Péter nyomatékosította partnereinek, hogy Magyarország tudatában van a keresztény közösségek nehéz helyzetének a Szentföldön és a tágabb régióban egyaránt. Megmaradásuk támogatását a magyar kormány Európa erkölcsi kötelességének érzi. Ennek megfelelően, Magyarország az EU különböző fórumain következetesen szorgalmazza az EU-Libanon párbeszéd intenzívebbé tételét, és a tagállamok figyelmét aktívan próbálja a keleti keresztény közösségek sorsára irányítani. Libanon szuverenitásának és stabilitásának kérdését az EU Külügyminiszterek Tanácsában és más fórumokon is rendszeresen felvetjük.

A kétoldalú viszonyt illetően a helyettes államtitkár elmondta, hogy az elmúlt  időszakban kapcsolataink fejlesztésére kiemelt figyelmet fordítottunk. Rendszeressé váltak a magas szintű érintkezések: az elmúlt 2 évben három kormányfői találkozóra került sor, továbbá Magyarországra látogatott a maronita pátriárka is. Ez a kapcsolataink átfogó fejlesztése iránti kölcsönös készséget jelzi. A két ország kereskedelmi forgalma évről évre folyamatosan növekszik, de messze elmarad lehetőségeinktől.

A helyettes államtitkár szerint nagyságrendekkel növelhetnénk együttműködésünket: a mezőgazdaság, élelmiszeripar, a víz- és szennyvízkezelés, a környezetvédelem, infrastruktúra-fejlesztés, az energia és olajipar, benne a megújuló energiák terén.

Wintermantel Péter üdvözölte Libanonnak a szíriai menekültek befogadása, valamint a határai nyitvatartása érdekében tett erőfeszítéseit, és átadta a szíriai menekültügyi helyzet kezelésére és a befogadó közösségek leterheltségének enyhítésére szánt magyar humanitárius adományt egy a Bekaa-völgyben több mint 1600 szír menekült gyermeknek ottont adó és az iskoláztatásukat biztosító libanoni segélyszervezet számára.

(Külügyminisztérium)