Jordániában folytatott március 5-én konzultációkat Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára. Közlemény.

A helyettes államtitkárt fogadta Mohamed Ali Daher, jordán külügyminiszter-helyettes, a külügyi tárca főtitkára valamint Rami Wriekat, a politikai és parlamenti ügyek minisztériumának főtitkára, továbbá megbeszéléseket folytatott Ayman Khalillal, a Jordán Egyetem biztonságpolitikai intézetének igazgatójával.

Kép letöltéseforrás: Külügyminisztérium

Wintermantel Péter méltatta Jordánia hagyományos stabilizáló, mérséklő és közvetítő szerepét, amelyet a Nyugattal szövetséges arab országként betölt a közel-keleti régióban. Nagyrabecsülését fejezte ki, hogy a jordániai vezetésnek a térség országai közül példaértékűen sikerült megőrizni az ország stabilitását a veszélyes regionális környezetben. Méltányolta a rendkívüli erőfeszítéseket a szíriai menekültek ellátásában, és azt, hogy az ország a nehézségek ellenére is nyitva tartja határait a menekültáradat előtt.

A palesztin-izraeli konfliktusról szólva rámutatott, hogy nagyra értékeljük Jordánia konstruktív szerepvállalását az amerikai irányítású izraeli-palesztin béketárgyalások elősegítését illetően, és megértjük az ország prioritásait ebben a kérdésben. Azonos álláspontot vallunk, miszerint csakis a közvetlen kétoldalú tárgyalásos, két-állami rendezés zárhatja le a konfliktust.

A helyettes államtitkár a kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseit is áttekintette partnereivel. Szorgalmazta az országaink közötti vezetői kapcsolatok intenzitásának fenntartását, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök 2013. március 17-i hivatalos ammani látogatása alapozott meg. Kitért arra, hogy a kétoldalú együttműködés ígéretes eredményeket hozhatna többek között a vasútépítés, a gyógyszeripar, építőipari projektek szervezése, az élelmiszeripar, vagy a vízügy területén. Hangsúlyozta, hogy kiemelt gondossággal készülünk a 2014. március 17-18-án Budapesten sorra kerülő első Gazdasági Vegyes Bizottsági ülésre. Fiatal szakemberek képzését ajánlotta fel a jordán félnek villamos energetikai szakmai továbbképzések, valamint nukleáris reaktorok üzemeltetése és a radioaktívhulladék-kezelés elméleti és gyakorlati oktatása formájában. Üdvözölte, hogy a 2013-ban aláírt felsőoktatási munkaterv alapján, a Stipendium Hungaricum program eredményeképpen, jelenleg több, mint 30 jordániai fiatal tanul Magyarországon.

A látogatás során Wintermantel Péter a menekültügyi helyzet kezelésére és a befogadó közösségek leterheltségének enyhítésére szánt magyar humanitárius adományt adott át egy Mafrakban a szír menekültek segélyezésében meghatározó szerepet játszó jordán lelkész számára.

(Külügyminisztérium)