Ha egy ország a fejlett világhoz tartozik, szerepet kell vállalnia a globális problémák megoldásában, ezért az EU és a NATO, a fejlett világ integrációs szervezeteinek tagjaként így kell tennie Magyarországnak is, hangsúlyozta Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára 2012. október 24-én a Budapesti Corvinus Egyetemen.

A helyettes államtitkár az intézményben megnyitotta a Nemzetközi fejlesztési együttműködés - küzdelem a szegénység ellen című fotókiállítást, amelyet az ENSZ és a szegénység elleni küzdelem világnapja alkalmából rendezett közösen a Külügyminisztérium és a Budapesti Corvinus Egyetem.  Takács Szabolcs kiemelte, hogy a külpolitika tartalma az utóbbi időben átalakult, már nem csak a hagyományos témákról, például biztonságpolitikai kérdésekről szól, a nemzetközi fejlesztési együttműködés legalább olyan lényeges eleme lett. Magyarország is nagy figyelmet fordít a szegénység elleni küzdelemre, és bár ez a probléma az ország határain belül is jelen van, a globális helyzettel is foglalkozni kell - mutatott rá.

A helyettes államtitkár üdvözölte, hogy ebben a munkában magyarországi civil szervezetek és önkéntesek is részt vesznek. Ugyancsak kedvezőnek tartja, hogy a témában rendezett kiállítás helyszíne a BCE, mivel így a gazdasággal és nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó leendő szakértők is megismerkedhetnek a szegénység elleni küzdelemmel.

Rostoványi Zsolt, az egyetem rektora a megnyitón arról beszélt, hogy az ENSZ alapítói magasztos célokat határoztak meg, amelyek az országok együttműködésének erősítését, a társadalmi problémák megoldását és az emberi jogok biztosítását szolgálják. Kérdés, hogy mennyiben sikerült megvalósítaniuk ezeket az univerzális célokat, az mindenesetre bizonyos, hogy a világszervezet szerepe jelentős a globális kihívások kezelésében - mondta.

Hozzátette: Magyarország is tevékeny szerepet vállal az ENSZ munkájában, anyagi korlátai ellenére jelentős összegeket fordít segélyezésre.

Az ENSZ alapokmánya 1945. október 24-én lépett hatályba. A világszervezet létrehozását a második világháború idején a fasizmus ellen küzdő hatalmak határozták el a béke biztosításáért. Az alapokmányt 50 állam írta alá 1945. június 26-án. Magyarország 1955 óta tagja az ENSZ-nek, amely jelenleg 193 tagállamot számlál.

Az ENSZ Közgyűlésének határozata alapján 1992 (Magyarországon 1996) óta emlékeznek meg a szegénység elleni küzdelem világnapjáról. 2000-ben 189 ENSZ-tagállam kötelezte el magát a globális szegénység visszaszorítása mellett, célként határozva meg, hogy 2015-re felére csökkentsék a napi egy dollárnál kevesebből élők arányát.

(MTI/Külügyminisztérium)