Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára 2012. szeptember 13-án Genfbe látogatott, ahol részt vett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 21. ülésszakának magyar kezdeményezésre szervezett, a világszervezettel emberi jogi kérdésekben együttműködő személyekkel szembeni megtorlásokkal foglalkozó panelvitáján. Közlemény.
Az Emberi Jogi Tanácsban hagyományosan hazánk kezeli az üggyel kapcsolatos határozatot, melynek nyomán az ENSZ főtitkára évente jelentést készít az ilyen, sajnálatos módon növekvő számú esetekről. Az e téren történő kormányzati fellépést segítette a 2011 októberében, New Yorkban, Martonyi János külügyminiszter és az ENSZ-főtitkár részvételével megrendezett magas szintű panelvita is.
Takács Szabolcs a kormányzati szektor képviselőjeként a kormányok által teendő lépésekről beszélt, kitérve az EU erőfeszítéseire, valamint arra, hogy az ENSZ keretében milyen kormányközi lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy a megtorlással kapcsolatos eseteknek gátat vessünk, illetve azokat lehetőség szerint megelőzzük. A panelvita fontosságát jelzi, hogy Ban Ki-moon ENSZ főtitkár külön videó üzenetben üdvözölte a tanácskozást, amelyet Navi Pillay ENSZ emberi jogi főbiztos nyitott meg.
A magyar elnökléssel tartott vita során számos tagállam üdvözölte Magyarország elkötelezettségét e fontos probléma napirenden tartása mellett, és elismerően szóltak ez ügyben kifejtett erőfeszítéseinkről. A Tanács panelvitáját megelőzően Takács Szabolcs helyettes államtitkár külön megbeszélést is folytatott Navi Pillay ENSZ emberi jogi főbiztossal.
A főbiztos köszönetet mondott hazánknak a panelvita kezdeményezéséért, ami fontos hozzájárulást jelent az egész ENSZ rendszer tevékenységének erősítéséhez és nemzetközi elismertetéséhez. Üdvözölte, hogy a magyar külügyminisztérium már ötödik alkalommal rendezi meg a budapesti Emberi Jogi Fórumot, amelyet a főbiztos videó üzenetben kíván üdvözölni.
A főbiztos megköszönte továbbá, hogy Magyarország rendszeresen tájékoztatást nyújt a hazai fontosabb jogszabály-változtatásokról, amelyeket a szervezet munkatársai alaposan tanulmányoznak. A helyettes államtitkár tájékoztatta az emberi jogi főbiztost az EU romastratégiájával kapcsolatos magyar szerepvállalásról és a romák felzárkóztatását célzó magyarországi kormányzati lépésekről, amelyek iránt a főbiztos kiemelt érdeklődést tanúsított.
Takács Szabolcs tolmácsolta végül Martonyi János külügyminiszter Pillay főbiztos asszonynak szóló meghívását magyarországi hivatalos látogatásra egy számára alkalmas időpontban. Takács Szabolcs helyettes államtitkár genfi tartózkodása során munkareggeli keretében eszmecserét tartott a főbb humanitárius és emberi jogi nemzetközi szervezetek képviselőivel a Szíriában kialakult humanitárius válsághelyzetről, majd kétoldalú megbeszélést folytatott Rudolf Müllerrel, az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatalának (OCHA) igazgatóhelyettesével a Hivatal tevékenységéről.
(Külügyminisztérium)