Az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatósága, együttműködve az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnökségével 2011. június 23-24-én regionális kereskedelempolitikai szemináriumot szervezett négy közép-kelet európai tagállam – a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország – közigazgatása és ipara számára.

A rendezvényt Várkonyi László, a Külügyminisztérium Kereskedelempolitikai és Világgazdasági Főosztályának vezetője, az EU Kereskedelempolitikai Bizottságának soros elnöke nyitotta meg. Az egyes szekciókban az előadásokat a tagállamok államigazgatásából és ipari szervezeteitől meghívott szakemberek, valamint az EU Bizottság tisztségviselői tartották. A szeminárium témái öt fő témát öleltek fel: az ipar szerepe az EU közös kereskedelempolitikájában; az új tagállamok földrajzi prioritásai az Unión kívüli kereskedelem tekintetében; az ipari érdekek megjelenítésének megszervezése a kereskedelempolitikában; az EU piacrajutási stratégiájának bemutatása; továbbá az EU kereskedelmi védelmi eszközrendszerének fő jellemzői.

A négy tagállam gazdasági és külügyminisztériumaiból érkező kereskedelempolitikai szakértők mellett az uniós és hazai szakmai érdekképviseleti szervek, kereskedelmi kamarák és számos vállalat képviselője is részt vett az eseményen.

A rendezvényen Balás Péter, az Európai Unió Bizottsága Kereskedelmi Főigazgatóságának főigazgató-helyettese tájékoztatást adott a kereskedelempolitika jövőjéről. Glattfelder Béla, Európai Parlamenti Képviselő prezentációjának középpontjában a kereskedelmi védelmi eszközök jelentősége és alkalmazása állt. A plenáris előadások mellett a résztvevők panelbeszélgetések keretében vitatták meg az EU közös kereskedelempolitikájával összefüggő legfontosabb és az új tagállamok számára kihívást jelentő témákat. Az egyes szekciókban magyar részről az Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés, valamint a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének képviselői tartottak előadást.

(kormany.hu)