A palesztin-izraeli békefolyamattal kapcsolatos magyar álláspontot ismertette és a palesztin-magyar kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt Wintermantel Péter külügyi helyettes államtitkár Rámalláhban.

A globális ügyekért felelős helyettes államtitkár az MTI-nek hétfőn elmondta: vasárnap és hétfőn találkozott Tajszir Dzsaradat  Jaradat) palesztin külügyminiszter-helyettesel és Amal Dzsadu (Dr. Amal Jadou) európai ügyekért felelős helyettes államtitkár asszonnyal.

Wintermantel Péter hangsúlyozta partnereinek, hogy a közel-keleti térség biztonságát Budapest hangsúlyos, sarkalatos kérdésként veszi figyelembe nemzetközi kapcsolatainak alakításakor, és megerősítette, hogy a béketárgyalások felújítását bátor és szükséges lépésnek tartja, amely egyben bizonyítja a palesztinok felelősségérzetét is.

Magyarország elismeri a palesztin nép erőfeszítéseit a sikeres államépítési folyamat, és különösen a biztonsági helyzet konszolidációja, a demokratikus intézmények megerősítése terén, és mindezen lépések már az önálló államiság küszöbére juttatták a palesztin népet.

A magyar álláspont szerint a kétállami megoldásnak nincsen alternatívája, és a palesztin állam csakis tárgyalásos úton jöhet létre az Izraellel kötendő békemegállapodáson keresztül.

Wintermantel szerint Magyarországnak is érdeke a konfliktus megoldása, a független, demokratikus, életképes és területileg folytonos palesztin állam megszületése, amely békében és biztonságban él Izraellel. Mindez az egész régió jövőjének, biztonságának és stabilitásának is kulcsa.

Wintermantel Péter a kétoldalú kapcsolatok több területét is áttekintette partnereivel, egyrészt a gazdasági lehetőségeket, másrészt az oktatási és tudományos fejlesztési ügyeket.

A Palesztin Nemzeti Hatósággal való szorosabb együttműködés felöleli az eddig kiaknázatlan közös üzleti lehetőségeket és a terület stratégiai fontosságából adódóan kiválóan illeszkedik a magyar kormány „globális nyitás” stratégiájába.

Budapest tervei között szerepel egy magyar-palesztin üzleti fórum megszervezése a közeljövőben a magyar fővárosban, amelynek egyik központi kérdése lehet a turisztikai szektor.

Magyarország a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés (NEFE) területén az elmúlt tíz évben több mint harminc projektet valósított meg közösen a Palesztin Nemzeti Hatósággal, több mint 1,2 millió dollár értékben (kb. 260 millió forint).

Például tavaly ősszel Magyarország a palesztin egészségügyi szolgálatnak a H1N1 járvány elleni védekezését segítette laboratóriumi eszközökkel.

Az oktatásban a kormány külön ösztöndíj alapot hozott létre a globális nyitás támogatására, a Stipendium Hungaricum nevű ösztöndíjakból 15 helyet palesztin diákoknak ajánlottak fel, akik már nem csak magyarul tanulhatnak, hanem beiratkozhatnak a rendelkezésre álló angol, francia és német nyelvű képzésekre is.

A magyar–palesztin kétoldalú kapcsolatokat legközelebb májusban Budapesten a visegrádi országok és a palesztin fél közötti politikai igazgatói találkozón tekintik át, amelyen részt vesz majd Wintermantel Péter mindkét rámalláhi tárgyalópartnere is.

(MTI)