2011. július 12-13-án a Külügyminisztérium és az ENSZ Tájékoztatási részlege szervezésében zajlott le a közel-keleti békefolyamat különböző aspektusait vizsgáló nemzetközi médiaszeminárium. A rendezvényen több mint 100 fő vett részt, elsősorban a közel-keleti és közép-európai régióból azzal a céllal, hogy előmozdítsák az izraeli és palesztin felek közötti párbeszédet, így érzékenyebbé téve a közvéleményt is a békefolyamatok iránt.
Az esemény résztvevői között jelenlegi és korábbi politikusok, diplomaták, civil szervezetek képviselői, újságírók és kutatók szerepeltek. A szeminárium alkalmat adott a régióban zajló folyamatok perspektíváinak elemzésére, beleértve az észak-afrikai és közel-keleti politikai változásokat és azok hatását. Szintén hangsúlyt kapott az új média és vizuális média, valamint a kreatív közösségek szerepe a dialógus alakításában.
Megnyitó beszédében Németh Zsolt parlamenti államtitkár kiemelte: elengedhetetlen a felek érdemi párbeszédének újraindítása. Az arab országokban jelenleg zajló politikai és társadalmi folyamatok különösen időszerűvé teszik az izraeli-palesztin megállapodás létrejöttét, amely az egész térség stabilitását pozitívan befolyásolná. Az egyoldalú megoldások aláássák a kölcsönös bizalmat, így a párbeszéd paramétereinek világos meghatározása kulcsfontosságú a mindenkinek elfogadható megoldás szempontjából.
Ban Ki-Mun üzenetét Kiyo Akasaka, tájékoztatásért felelős ENSZ főtitkár-helyettes tolmácsolta. Az ENSZ-vezető szerint prioritás az előfeltételek nélküli izraeli-palesztin párbeszédhez való visszatérés. Ban Ki-Mun kitért a gázai és ciszjordániai helyzet stabilizálásának fontosságára, és szorgalmazta a palesztin egység megteremtését.
Hóvári János záróbeszédében elmondta: Magyarország tudatában van mindkét fél legitim törekvéseinek. Izrael állam biztonsága és békés együttélése a független szuverén palesztin állammal a régió fenntartható békéjének és stabilitásának záloga. A Kvartett-ülés eredménytelenségének ellenére is lényeges a közösségek és különböző társadalmi tényezők nyílt dialógusa. A pozitív üzenetek közvetítésével a média komoly közvélemény-formáló szerepet játszhat a feszültség csökkentésében, a tolerancia értékrendjének tolmácsolásában.
Az 1991 óta évente megrendezett nemzetközi közel-keleti médiaszemináriumra idén tizenkilencedik alkalommal rendezték meg.”
Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár üzenete:
http://www.un.org/News/Press/docs//2011/sgsm13697.doc.htm
A panelbeszélgetések összefoglalója:
http://www.un.org/News/Press/docs//2011/pal2143.doc.htm
(kormany.hu)