Egyebek mellett a nemzetközi fejlesztési együttműködési (NEFE) végrehajtó szakintézmény (ügynökség) létrehozásán dolgozik a Külügyminisztérium a kormány NEFE stratégiáról szóló, több pontból álló határozata alapján; a jövőben többet költenek majd bilaterális NEFE projektekre és jobban összehangolják a tervezést és a végrehajtást – mondta Wintermantel Péter, a tárca globális ügyekért felelős helyettes államtitkára 2014. március 28-án az MTI-nek.

Egy friss kormányhatározat szerint a kormány jóváhagyta Magyarország nemzetközi fejlesztési együttműködésére vonatkozó szakpolitikai stratégiáját és a nemzetközi humanitárius segítségnyújtásra vonatkozó szakpolitikai koncepcióját. A 2014 és 2020 között megvalósítandó célok között szerepel többek között a nemzetközi fejlesztési együttműködési ügynökség létrehozása is, amelyre vonatkozó előterjesztést idén ősszel nyújthatják be a kormánynak.

Wintermantel Péter az MTI megkeresésére azt mondta, hogy ha a javaslatokat elfogadják, akár már a jövő év elejétől felállhat a szervezet, amely – egyéb tevékenységei mellett – sokkal jobban összehangolná a területen tevékenykedő civil, vállalati és kormányzati szereplők munkáját.

Ennek három fő feladata lenne: feleljen azon központi költségvetési pénzek felhasználásáért, amelyeket már most is nemzetközi fejlesztési célokra szánnak, kutasson fel újabb forrásokat például a külföldi pályázatokon való részvétellel, továbbá a külképviseletekkel együttműködésben segítse a témában jártas és érdekelt hazai cégeket, hogy végrehajtási lehetőséghez jussanak a nemzetközi NEFE projektekben – mondta a helyettes államtitkár.

"A kormány a nemzetközi fejlesztési együttműködési tevékenységet egy fontos külpolitikai eszköznek tekinti, s a célzott, a kedvezményezett partnerrel közösen kidolgozott támogatásoknak helyük van a folyamatosan bővülő globális diplomáciánk eszköztárában" – hangsúlyozta Wintermantel Péter.

Az ügynökség létrehozása mellett Magyarország nemzetközi fejlesztési együttműködési szakpolitikájára vonatkozó törvény kidolgozásán is munkálkodnak a tárcánál, amelynek tervezetét ez év október 31-ig kell benyújtaniuk – fűzte hozzá. A tárca mérföldkőnek tekinti a stratégia elfogadását, amely hosszú társadalmi konzultáció eredményeit összegezve, az elmúlt 10 év NEFE tapasztalatai alapján tervezi meg a szakpolitika jövőbeni szerepét és feladatait.

A kormány elhatározta azt is, hogy a jövőben növelni szeretné a nemzetközi fejlesztési együttműködésre fordítható bilaterális forrásokat, melyek mértékét az éves költségvetési tervezésekben határozzák meg. Jelenleg évente 150 millió forintot költenek ilyen célokra, a Külügyminisztérium mostani javaslata szerint, ezt az összeget, 500 millió forintra lenne célszerű növelni négy év alatt – mondta a helyettes államtitkár.

Magyarország 2010 és 2014 között 900 millió forintot költött összesen 120 NEFE projektre a különböző földrajzi régiókban. Ezek keretében például iskolákat, kutakat, utakat és hidakat építettünk Ázsiában (Afganisztánban, Vietnamban) a Nyugat-Balkánon, Ukrajnában és Moldovában, illetve Afrikában – tette hozzá.

(MTI)