A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma a Menekültek Világnapja alkalmából 2011. június 15-én, a Néprajzi Múzeumban menekültügyi konferenciát és kiállítást szervezett. A rendezvénynek kiemelkedő jelentőséget adott, hogy 2011-ben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága fennállásának 60. évfordulója mellett, a Hontalansági Egyezmény létrehozásának 50. évfordulóját és a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) fennállásának 60. évfordulóját is ünnepeljük.

(fotó: Kovács András)

A megemlékező rendezvényen mintegy 120 fő vett részt; többek között a befogadó országok kormánytisztviselői, nemzetközi szervezetek magas rangú tisztviselői (UNHCR, IOM, EU), a magyar Kormány és közélet képviselői, a menekültkérdés hazai szakértői, nemzetközi és magyar civil szervezetek, valamint az egykori menekültek prominens képviselői.

Hóvári János (fotó: Kovács András)A rendezvényt Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, 1950-ben alakult meg az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), amely számára az 1956-os magyar menekülthullám jelentette az első komoly műveleti kihívást. A közép-európai régióból 1989-ben hazánk ratifikálta elsőként az 1951-es genfi menekültügyi Konvenciót, majd néhány évvel később az ország maga is befogadóvá vált a Balkán-konfliktus idején. Ez a példa szemlélteti, hogy egy ország milyen változatos szerepet tud betölteni néhány évtized alatt. A rendezvény alatt megtekinthető volt a „Népek országútján” című kiállítás, melynek fő témái a lengyel menekültek a második világháború alatt, az 56-os magyar menekültek Európában és a délszláv válság menekültjei hazánkban.

Hóvári János helyettes államtitkár (KÜM), Hevesi Ágnes NSZFO munkatársa (KÜM), dr. Végh Zsuzsanna a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal vezetője, Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője, Gottfried Koefner, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának Közép-Európai Regionális Képviseletének vezetője (fotó: Kovács András)

 

(kormany.hu)