Magyarország 2012-ben több mint 250 millió forintot költött humanitárius célú tevékenységre, ezzel az összeggel egy ilyen méretű ország nem vall szégyent – mondta Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

2008 óta augusztus 19-én tartják a humanitárius világnapot. A globális ügyekért felelős helyettes államtitkár ebből az alkalomból elmondta: Magyarország alapvető célja a hozzájárulás a legsúlyosabb humanitárius válságok kezeléséhez, így a tavaly felhasznált összeg több mint egyötödét a szíriai helyzet kezelésére fordították. Ugyancsak fontos területe volt a magyar humanitárius tevékenységnek Etiópia, Szomália, Jemen, Mali és Kenya – tette hozzá.

Kiemelte: Magyarország igyekezett nagy figyelmet fordítani az élelmiszerbiztonság megteremtésére, az egészséges ivóvízhez való hozzájutásra, továbbá a sérülékeny csoportok, vagyis a nők, a gyermekek és az otthonukat elvesztett menekültek támogatására.

Magyarország a humanitárius segélyezésre fordított összeg jelentős részét, mintegy 60 százalékát az ENSZ-en keresztül juttatja el a rászorulókhoz, és további fontos együttműködő partnere a Nemzetközi Vöröskereszt és a Nemzetközi Vörös Félhold Mozgalom - közölte.

Kitért arra is, hogy a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága és a nagykövetségek révén is igyekeznek segíteni, továbbá magyar civil szervezeteken, például a Magyar Máltai Szeretetszolgálaton, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezeten és a Baptista Szeretetszolgálaton keresztül is támogatják a bajba jutottakat.

Wintermantel Péter hangsúlyozta: összességében a 250 millió forintos kerettel "nem vallunk szégyent". A költségvetésben általában ennél jóval szerényebb összeggel terveznek, de ahogyan az év során kialakulnak a humanitárius válsághelyzetek, kormányzati tartalékból nyújtanak segítséget.

Augusztus 19-ét az ENSZ Közgyűlése 2008-ban nyilvánította humanitárius világnappá, emlékezve arra a 22 humanitárius munkát végző ENSZ-alkalmazottra, aki 2003. augusztus 19-én Irakban a világszervezet bagdadi irodáját ért bombamerénylet áldozata lett.

A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a humanitárius problémákra és kihívásokra, így a segélyszervezetek munkatársait fenyegető veszélyekre, a rászorulók elérésének akadályaira és azokra a körülményekre, amelyek megnehezítik a segélyprogramok végrehajtását.

(MTI)