A felajánlás célja a legsérülékenyebb országok adaptációs igényeinek támogatása a klímavédelmi vállalások teljesítése jegyében.

Az Európai Unió a 2009 decemberében, Koppenhágában megrendezett nemzetközi éghajlatváltozási konferencián vállalta, hogy – a fejlett államok által a fejlődő országok klímavédelmi intézkedéseire 2010-2012 között felajánlott 30 milliárd USD részeként – a jelzett időszakban 7,2 milliárd EUR-val járul hozzá az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás (adaptáció), a változások mérséklése (mitigáció), valamint a kapcsolódó technológia-transzfer támogatásához. Magyarország a fenti célokra összesen 6 millió EUR-t ajánlott fel, amelyet három, emelkedő részletben fog felhasználni. Az első részlet - 1 millió EUR az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye (UNFCCC) alatt létrehozott és a Globális Környezetvédelemi Alap (GEF) által kezelt Legkevésbé Fejlett Országok Alapjába (LDCF) került befizetésre. Ezzel a lépéssel hazánk a közép-európai donor országok sorában az elsők között ajánlott fel támogatást az éghajlatváltozás káros hatásaival szemben legsérülékenyebb, legkevésbé fejlett országok adaptációs tevékenységének elősegítésére.

Az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő és az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2012-2013 közötti nem állandó tagságára pályázó Magyarország szemében a hosszú távú fenntartható fejlődés csak a környezetvédelmi szempontokat szem előtt tartó gazdasági növekedés és társadalmi fejlődés révén érhető el, amely szükségessé teszi az éghajlatváltozással járó kihívások leküzdését. Hazánk felajánlásával ebben kíván segítséget nyújtani a legszegényebb és leginkább rászoruló államoknak, akik számára ez különösen nehéz feladatot jelent.

Globális Környezetvédelmi Alap

A Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) 1991-ben történt megalapítása óta 182 tagállamot számlál, fő küldetése a nemzetközi környezetvédelmi kihívások megfelelő kezelése. Ennek érdekében együttműködést folytat a nemzetközi szervezetek, nem kormányzati szervezetek és a magánszféra képviselőivel is. A GEF egy független nemzetközi pénzügyi intézmény, mely fejlődő és átmeneti gazdaságú országok számára nyújt vissza nem térítendő támogatásokat a biológiai sokféleség védelme, a globális éghajlatváltozás leküzdése, a fenntartható vízgazdálkodás és földhasználat, az ózonréteg megőrzése, valamint az élővilág szennyeződésének megakadályozása terén folytatott tevékenységükhöz. Ezek a projektek a helyi, regionális és nemzetközi környezetvédelmi problémákra adott válaszok megfelelő összehangolásával, a fenntartható fejlődés jegyében járulnak hozzá a globális környezetvédelmi kihívások kezeléséhez.

Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény pénzügyi mechanizmusaként működő GEF mára a világ legnagyobb közfinanszírozást nyújtó környezetvédelmi intézményévé vált. Az eddigiekben 165 fejlődő és átmeneti gazdaságú ország számára, 2700-nál is több projekt fedezetéhez nyújtott támogatást, 9.2 milliárd USD értékben, több mint 40 milliárd USD társfinanszírozás lehetővé tételével. A kisebb összegű vissza nem térítendő támogatásokat bonyolító programja (Small Grants Programme) keretében 12,000-et meghaladó számú projektet tett elérhetővé NGO-k és helyi önkormányzatok számára, 495 millió USD rendelkezésre bocsátásával.

A Legkevésbé Fejlett Országok Alapja

A Legkevésbé Fejlett Országok Alapját (LDCF) 2001-ben, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény hetedik ülésszakán, Marrakech-ben hozták létre a Keretegyezmény égisze alatt. Az Alap a legkevésbé fejlett országok (LDC) fejlesztési támogatására hivatott, melyek különösen kitettek az éghajlatváltozás negatív következményeinek. Tevékenységi körében segítséget nyújt az LDC országok nemzeti adaptációs akciótervei (National Adaptation Programs of Action, NAPA) kidolgozásához és végrehajtásához, valamint a legsürgetőbb teendők azonosításához ezekkel összefüggésben.

Az Éghajlatváltozással foglalkozó Külön Alap

Az Éghajlatváltozással foglalkozó Külön Alapot (SCCF) szintén 2001-ben hívták életre az Éghajlatváltozási Keretegyezmény alatt, azon intézkedések és projektek finanszírozása céljából, melyek kiegészítő jellegűek a GEF alatt futó környezetvédelmi és éghajlatváltáshoz kapcsolódó programokhoz, valamint a már folyamatban lévő bilaterális és multilaterális nemzetközi támogatásokhoz képest. Az SCCF alapkezelője ugyancsak a GEF.

2010-ben az LDCF és SCCF számára adományozott új felajánlások 181 millió USD összeget tettek ki, mellyel az LDCF (262 millió USD) és az SCCF projektjeinek (150 millió USD) összértéke mára 412 millió USD-ra rúg. A két alap több mint 70 fejlődő országban, összesen 67 különböző projektet finanszíroz. Az LDCF projektjei közül mára 23 ért el a végrehajtás fázisába, s további 20 került a közelmúltban jóváhagyásra, melyek megvalósítása az év hátralevő részében válik esedékessé.

(kormany.hu)