Önálló fejlesztési célkitűzéssé kívánja tenni a tiszta ivóvízhez való hozzájutást Magyarország, amely Kenyával együtt társelnöke az ENSZ-ben az új globális fejlesztési keret kidolgozására irányuló munkának - tájékoztatta csütörtökön Brüsszelben a többi uniós ország fejlesztési ügyekben illetékes tárcavezetőjét Wintermantel Péter, a külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Az EU külügyi tanácsának fejlesztési kérdésekkel foglalkozó ülésén eszmecserét folytattak arról, hogy a 2000-ben a világ 189 országa által elhatározott, 2015-ig előretekintő, úgynevezett Millenniumi Fejlesztési Célok lejártával, 2015 után életbe lépő globális fejlesztési keret milyen célokra, milyen hangsúlyokkal összpontosítson majd.

Erre 2014 szeptemberében tesz majd javaslatot a Magyarország és Kenya társelnökletével az ENSZ-közgyűlés égisze alatt működő munkacsoport. Így a magyar kormány képviselője ezúttal nem pusztán a 28-ak egyikeként vett részt a brüsszeli ülésen, hanem - a témában az ENSZ-ben ellátott társelnöki pozíciójából fakadóan - a New York-i döntéselőkészítő tevékenységről adott tájékoztatást az EU-partnereknek.

Wintermantel Péter az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta, a vízhez való hozzájutás kiemelt, önálló fejlesztési céllá emelését segíti az is, hogy az idén októberben Budapesten tartott Víz Világtalálkozó 110 nemzeti küldöttsége támogatásáról biztosította ezt a törekvést.

A Milleniumi Fejlesztési Célok csak töredékesen teljesültek, így például nyilvánvalóan nem sikerül 2015-re elérni azt, amit 2000-ben még reméltek, hogy véget vetnek a világon a súlyos szegénységnek és éhínségnek. Wintermantel megjegyezte: ebben például mutatkozik ugyan érzékelhető előrelépés, de ez szinte teljes egészében a Kínában tapasztalt fejlődésnek köszönhető.

A brüsszeli tanácskozáson Catherine Ashtonnal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével áttekintették az EU különböző partnerországainak demokratikus átalakulása érdekében nyújtott támogatás helyzetét. Az unió legutóbb Mianmarba (a volt Burmába) küldött ilyen céllal operatív csoportot.

Magyarország - mondta el az MTI-nek a külügyminisztériumi helyettes államtitkár - valamelyest az EU egésze előtt jár, hiszen már több elemből álló fejlesztési programot kezdett Mianmarral. Így átadja a demokratikus átmenet útjára lépett délkelet-ázsiai országnak a magyar átmenet során leszűrt tapasztalatokat, illetve a 2011-es magyar EU-elnökség tapasztalatait is - ez utóbbit arra tekintettel, hogy jövőre Mianmar veszi át a térség országait tömörítő ASEAN soros elnökségét. A konferenciamenedzsment-ismereteken túl átadták Mianmarnak magát a magyar EU-elnökségi szoftvert is, valamint annak futtatásához megfelelő hardvertámogatást is nyújtanak.

Szintén szó esett a brüsszeli ülésen Szíriáról, ahol egyre nehezebb feladat a humanitárius segítségnyújtás. Magyarország - mondta Wintermantel Péter - novemberben Bulgáriának nyújtott segítséget a nagy számú szíriai menekült helyzetének javításához, jövő januárban pedig a Szíriával szomszédos Irakban, Jordániában, Libanonban és Törökországban igyekszik majd a magyar diplomácia humanitárius szerveződéseket partnernek megnyerni a szíriai menekültek megsegítése ügyéhez.

(MTI)