Az év második felében nyílhat meg Magyarország főkonzulátusa az iraki Erbílben - mondta Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára kétnapos iraki látogatása végén 2014. április 1-én az MTI-nek.

A helyettes államtitkár az iraki fővárosban, Bagdadban és Kurdisztánban folytatott tárgyalásain a kétoldalú együttműködés lehetőségeiről és regionális kérdésekről konzultált. Fontos téma volt az is, hogy a kormány a napokban döntött arról, hogy főkonzulátust nyitnak az észak-iraki Erbílben, a kurdisztáni régió központjában. A külképviselet az év második felében kezdheti meg működését - közölte.

Wintermantel Péter kifejtette: az elmúlt évek, évtizedek háborúi miatt Irakban generációk estek ki az oktatásból, krónikus szakemberhiány alakult ki, ennek megoldása létfontosságú a társadalom és a gazdaság helyzetének javításához. Az iraki oktatási rendszer nem tud annyi diákot kibocsátani, amennyire szükség lenne. Magyarország ösztöndíjakkal igyekszik segíteni az országnak: a központi kormányzattal kötött megállapodás értelmében a következő három évben évente 70, a kurdisztáni regionális vezetéssel kötött egyezmény alapján pedig 30 iraki diák tanulhat Magyarországon - magyarázta.

Mint mondta, Magyarország segíteni szeretne közigazgatási, igazságszolgáltatási és belügyi szakemberek képzésében is.

A helyettes államtitkár beszélt arról is, hogy Magyarország be akar kapcsolódni az Európai Unió Irakkal kapcsolatos hosszú távú fejlesztési együttműködésébe. E tekintetben Magyarország a fenntartható vízgazdálkodásra és az élelmiszerbiztonságra helyezné a hangsúlyt - tette hozzá.

Wintermantel Péter azt mondta, bár jelenleg nem túl nagy a kereskedelmi forgalom Magyarország és Irak között, az ország hosszú távon nagyon fontos piaca lehet a magyar vállalatoknak, hiszen Irakban jelentősek az infrastrukturális fejlesztések.

Az energetikai kérdésekkel kapcsolatban a diplomata elmondta: a Molnak jelentős beruházása van Észak-Irakban, ezért az országot stratégiai energiaügyi partnernek tekintik. Az iraki energiaszektor fejlődése hozzájárulhat a globális energiapiacok stabilitásához és biztonságához - tette hozzá.

Az iraki tárgyalópartnerek Bagdadban Nazar Kherallah külügyminiszter-helyettes, Kasim Al Dosh, a Felsőoktatási és Tudományos Minisztérium miniszterhelyettese, Walid Habib Al Musawi kereskedelmi miniszterhelyettes, Sami Al Araji, az iraki Befektetési Tanács elnöke voltak, míg Erbilben Falah Mustafa Bakir, a kurdisztáni regionális kormány külkapcsolatokért felelős minisztere, Abdul Karim Sultan Sinjari belügyminiszter, valamint Ali Saeed kurdisztáni felsőoktatási miniszter fogadták Wintermantel Pétert.

(MTI/Külügyminisztérium)