Magyarország szeretne szorosabb kapcsolatokat kiépíteni az afrikai országokkal, ennek érdekében a diplomáciai hálózatot is felülvizsgálják – mondta Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára 2014. február 27-én.

A helyettes államtitkár a budapesti algériai nagykövettel, Lunesz Magramannal, a Magyarországra akkreditált afrikai nagykövetek doyenjével nyitotta meg Budapesten a III. Afrika Expót, amelyen afrikai országok, vállalatok és civil szervezetek mutatkoznak be.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

Az eseménnyel kapcsolatban Wintermantel Péter közölte: a 2013 nyarán rendezett Afrikai-fórumot követően Magyarország több lépést is tett, hogy megerősítse együttműködését az afrikai országokkal. Felülvizsgálják a diplomáciai hálózatot, és igyekeznek a kontinensen tevékenykedő nagyköveteket minél több szomszédos országba akkreditálni. Korábban éles választóvonal húzódott a földrész északi része és a szubszaharai térség között, de most igyekeznek az észak-afrikai arab országokban állomásozó nagyköveteket is délebbre fekvő országokba akkreditálni. Például a marokkói magyar nagykövetet akkreditáltatták Elefántcsontpartra és Szenegálba is – magyarázta.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

Megjegyezte: októberben nyílt meg Magyarország nigériai nagykövetsége, amely hamarosan megkezdi a vízumkiadást is. Ez a külképviselet a nyugat-afrikai országokkal könnyítheti meg a kapcsolattartást.

A diplomata felidézte: Németh Zsolt parlamenti államtitkár januárban Ghánában, Angolában és Namíbiában tett útja új lendületet adott a kapcsolatoknak.

További együttműködési területként említette a közigazgatást, január végén a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium például 9 afrikai ország közigazgatási vezetőit, szakértőit látta vendégül egy a közigazgatás fejlesztési lehetőségeiről szóló szakmai konferencián.

Ugyancsak fontos a nemzetközi fejlesztési együttműködés, ennek keretében elsősorban vízügyi, egészségügyi, oktatási és mezőgazdasági projekteket támogatnak - mondta. Wintermantel Péter kitért a felsőoktatási együttműködésre is. Közölte: jelenleg több mint ezer afrikai hallgató tanul Magyarországon, és a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében további diákok érkezhetnek ide.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy Magyarország szeretne aktív szerepet vállalni az Európai Unió és Afrika kapcsolatainak erősítésében is, és erre jó alkalmat nyújthat az áprilisi EU–Afrika csúcstalálkozó Brüsszelben.

(Külügyminisztérium)