Takács Szabolcs külügyi helyettes államtitkár 2012. szeptemberi sanghaji látogatása során kiemelt figyelmet fordított a kulturális együttműködésre, ezen belül Sanghaj híres magyar építésze, Hugyecz László örökségének és az embermentő Komor Pál emlékének megőrzése. Közlemény.

Magyar és kínai részről egyaránt készülnek Sanghaj modernkori városképe kialakításában komoly érdemeket szerző Hugyecz László építész egykori lakóházában kialakítandó emlékszoba 2013 januárjára tervezett átadására. A tennivalókat a helyettes államtitkár az érintett Changning kerület vezetőivel, köztük polgármesterével és három polgármester-helyettesével tekintette át.

Takács Szabolcs kínai partnereivel, továbbá Oren Rozenblattal, Izrael Állam sanghaji főkonzulátusa helyettes vezetőjével részletesen megvitatta a magyar–kínai–izraeli együttműködésben tervezett megemlékezést Komor Pál, egykor Sanghajban élt magyar üzletember embermentő tevékenységéről. Komor Pál gyermekként, 1898-ban érkezett Sanghajba, és itt felnőve a város egyik legjelentősebb üzletembere, valamint a magyar kolónia vezető személyisége lett. Baráti köréhez tartozott a város akkori nemzetközi elitje, és jó viszonyt ápolt Hugyecz Lászlóval is. Részt vett az 1938-ban a zsidó pogromokra válaszul megalapított Nemzetközi Bizottság vezetőségében, amely a holokauszt elől Sanghajba menekült, elsősorban osztrák és német zsidó családoknak bocsátott ki dokumentumokat, hogy tovább tudjanak utazni az Egyesült Államokba, Kanadába vagy Ausztráliába. Közel húszezer menekültnek tette így lehetővé az emberhez méltó további életet.

A tervek szerint a Nemzetközi Bizottság irodáinak egykor helyt adó, az UNESCO által a világörökség részeként elismert sanghaji folyóparti korzón található Béke Szálló (Peace Hotel) bejáratához kerül majd egy emléktábla, és a táblaavatással egy időben időszaki tárlat nyílik a szállodában korabeli fotók és dokumentumok felhasználásával. A kiállítás a későbbiekben átkerül a sanghaji Zsidó Menekültek Múzeumába, ahol egy része állandó anyagként lesz látható. Az eseménysorozathoz kapcsolódva magyar, kínai és izraeli kutatók együttműködésével tudományos szimpóziumra kerül sor a 30-as és 40-es évek sanghaji zsidósága életéről. A megemlékezések jól illeszkednek majd a jelenleg zajló Wallenberg Év szellemiségéhez.

(Külügyminisztérium)