Budapesten került sor a magyar-pakisztáni külügyi konzultációk harmadik fordulójára, amelyen megerősítették a két ország közötti partnerség kiszélesítésére vonatkozó kölcsönös szándékot. Közlemény.

Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára 2013. március 27-én megbeszélést folytatott Budapesten Ayesha Riyaz asszonnyal, a pakisztáni külügyminisztérium európai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával. A pakisztáni külügyi vezetőt fogadta Sztáray Péter,  helyettes államtitkár, a Külügyminisztérium politikai igazgatója. A megbeszéléseken áttekintették a kétoldalú kapcsolatok aktuális ügyeit és eszmecserét folytattak a fontosabb nemzetközi kérdésekről, mindenekelőtt az afganisztáni helyzetről és a nemzetközi erők 2014-es kivonásának következményeiről.

fotó: Véssey Endre

Takács Szabolcs hangsúlyozta, a magyar Kormány külpolitikai törekvéseiben, a „globális nyitás” részeként, kiemelt szerepet tölt be az ázsiai és csendes-óceáni térség irányában megfogalmazott „Keleti Nyitás” stratégiája. Magyarország dinamikusan fejlődő kapcsolatrendszer kialakítására törekszik ázsiai partnereivel, köztük Pakisztánnal, a kétoldalú együttműködés fejlesztése iránti kölcsönös érdekek, valamint korunk globális kihívásaival szembeni közös erőfeszítéseink mentén. Törekszünk a rendszeres felső szintű politikai érintkezések folyamatosságának fenntartására, várjuk a májusi választások után felálló új pakisztáni kormány külügyminiszterének látogatását.

Hangsúlyozta, kétoldalú kapcsolataink sikerterülete a gazdasági együttműködés. Pakisztán megbízható és stabil gazdasági partnerünk, a magyar kőolaj- és földgázipari befektetések legfontosabb célországa az ázsiai térségben. Az 50 millió USD körüli kereskedelmi forgalommal ugyanakkor nem lehetünk elégedettek, a kétoldalú árucsere volumene elmarad a potenciális lehetőségektől, ezért kölcsönös erőfeszítésekre van szükség annak bővítése érdekében.

fotó: Véssey Endre

Pakisztáni részről elismeréssel szóltak a két ország gazdasági kapcsolatainak ígéretes fejlődéséről, kiemelve a MOL tevékenységét, amely az ország olaj- és gázipari szektorának egyik meghatározó szereplőjévé, jelentős munkahelyteremtő és foglalkoztató céggé vált az elmúlt években. Külön köszönetet mondtak Magyarország és a MOL humanitárius segítségnyújtásáért a közlemúlt természeti katasztrófáit követően.

Egyetértettek magyar partnereikkel, hogy a kapcsolatok fejlesztésében további jelentős potenciál rejlik, a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság és élelmiszeripar, valamint az infrastruktúra-fejlesztés terén számos lehetőség kínálkozik a magyar vállalatoknak. Pakisztán 180 milliós piaca a magyar termékek és technológiák vonzó célországává válhat. Ösztönzik az üzleti szereplők és a gazdasági-kereskedelmi kamarák közötti közvetlen kapcsolatfelvételt. Pakisztán növelni szándékozik a magyar felsőoktatásban tanuló diákjai számát is.
Ayesha Riyaz hangsúlyozta, Pakisztán történelmének fontos szakaszát éli, a májusi parlamenti választásokkal az ország első olyan demokratikusan választott, polgári kormányának mandátuma jár le, amely a teljes kormányzati ciklusát kitöltötte. Kiemelt cél az ország demokratikus intézményrendszerének megerősítése, várják az EU választási megfigyelő misszióját, amelynek részeként magyar választási megfigyelők is érkeznek Pakisztánba.
Pakisztán biztonsági helyzete szempontjából meghatározó a régió stabilitása, amelynek érdekében az iszlámábádi kormány jelentős erőfeszítéseket tesz. Elkötelezettek az indiai-pakisztáni békefolyamat továbbvitele mellett, egyúttal készek szerepet vállalni Afganisztán stabilizációjában a nemzetközi erők 2014-es kivonulását követően is. Elismeréssel tekintenek Magyarország afganisztáni szerepvállalására. Meggyőződésük, hogy a megbékélési és átalakulási folyamatban az afganisztáni kormánynak kell vezető szerepet vállalni, különös figyelemmel az ország minden közösségének bevonására.

(Külügyminisztérium)