Kuvait Magyarország egyik legfontosabb partnere az Öböl-térségben, ezért szorosabbra kell fűzni a kapcsolatokat a két ország között - mondta Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára október 29-én az MTI-nek Kuvaitban folytatott tárgyalásai után.

Wintermantel Péter találkozott Háled al-Dzsaralla külügyi államtitkárral, Kalifa al-Hamada pénzügyi államtitkárral, a magyar-kuvaiti gazdasági vegyes bizottság társelnökével és Abdul-Vahháb A. Al-Badrral, a Kuwait Fund befektetési alap elnökével. Emellett a látogatás alkalmával együttműködési megállapodást írtak alá a Kuvaiti Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet között közös kutatási projektek, szemináriumok előkészítésére.

forrás: Külügyminisztérium

Wintermantel Péter közölte: megbeszélésein áttekintették a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, valamint az Öböl-térség és a Közel-Kelet fontos nemzetközi kérdéseit, így Szíria és Irán esetét, továbbá az izraeli-palesztin konfliktus állását.

A kétoldalú kapcsolatokról kifejtette: Kuvait kiemelt helyet foglal el Magyarország kétoldalú kapcsolatainak rendszerében, "érdekeltek vagyunk a kialakult bizalmi viszony erősítésében és kiterjesztésében". Kuvait a keleti nyitás tekintetében is fontos partnernek számít, ezért Magyarország nagy figyelmet fordít a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok élénkítésére - mutatott rá.

A helyettes államtitkár a megbeszéléseken kezdeményezte a regionális párbeszéd megindítását a visegrádi csoport és az Öböl Menti Együttműködési Tanács között. Kuvait gazdasági és külpolitikai kérdésekben is nyitott erre a javaslatra - közölte.

Wintermantel Péter kiemelte: Magyarország és Kuvait elsősorban az IT, a kutatás-fejlesztés, az oktatás, az energetika, a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és az infrastruktúra-fejlesztés területén működhet együtt.

Mint mondta, Magyarország szeretne korszerűbb intézményes hátteret teremteni a kétoldalú kapcsolatok építésére, ezért jelenleg több egyezményt - egyebek mellett egészségügyi, oktatási, tudományos, mezőgazdasági kérdésekben - készítenek elő, ezek "a régi, most már idejétmúlt megállapodásokat" válthatják fel.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy a Kuwait Fund koordinálja az ország nemzetközi fejlesztési együttműködési politikáját is. Magyarország eddig még nem működött együtt Kuvaittal ezen a területen, de Kuvaitnak jelentős tapasztalatai vannak a nemzetközi fejlesztéspolitikában, ezért mindenképpen célszerű a kooperáció kialakítása a két ország között - mutatott rá. Közölte: Magyarország és Kuvait vélhetően Szerbia és Koszovó, valamint a szubszaharai térség támogatásában működhet együtt, ezért áttekintik, hogy mely magyar vállalatok indulhatnának a kuvaiti alap által kiírt tendereken a jövőben és kapcsolódhatnak be kuvaiti forrásból finanszírozott fejlesztéspolitikai projektek megvalósításába.

(MTI/Külügyminisztérium)